HABERTÜRK

Ne olacak bu insanlar?


14 Ekim 2015

Suriye başta olmak üzere Irak, Somali, Mynmar gibi ülkelerde uzun süren istikrarsızlık insanların ellerindeki avuçlarındaki tüm birimlerini eritti.

Yetmedi, gün geldi bunlardan vazgeçip canlarını koruma derdine düştüler.

Yerlerini yurtlarını terk ederek daha iyi bir hayat için gelişmiş ülkelerin yollarını tuttular. Ancak bu yolculukların bedelleri onlara ağır oldu.

Geçtiğimiz günlerde Sakız Adası’ndaki manzarayı görünce gözlerime inamadım. Küçücük şişme zodyak botlarla adaya gelmiş olan yüzlerce Suriyeli adanın meydanına kamp kurmuşlar.

Kimileri açıkta kimileri çadırlarda yaşam mücadelesi vermekteler. Sakız Adası’nın yerli halkı ise tıpkı bizler gibi bu durumdan oldukça rahatsızlar.

Ellerinde para olmasına rağmen Suriyeliler’i dükkanlarına sokmak istememekte, sürekli bağırıp çağırarak insanları kapı dışarı etme çabası içindeler.

Öğrendiğime göre Sakız Adası’na sığının Suriyeliler onları Atina’ya götürecek gemiyi beklemektelermiş.

Atina’ya gitseler ne olacak ? İzmir, İstanbul sokaklarındaki hallerinden farklı bir tablo mu çizecekler ?

Geçtiğimiz hafta Frankurt’ta idim. İlk kez Frankfurt sokaklarında ailece yerlerde yatan çoğunluğu Suriyeli insanlara rastladım. Anlayacağınız sadece bizler değil bütün dünya bu insanlardan rahatsız.

GÖÇ ARTIYOR

Akdeniz başta olmak üzere denizlerden yapılan düzensiz göç yüzde 400 artış göstermiş. Türk karasularında yakalanan göçmen sayısı 2014’te 15 bin iken 2015’in Ekim ayında 40 binlere ulaşmış.

Birleşmiş Milletler raporlarına göre Türkiye 2 milyondan fazla mülteci ile dünyada en fazla mülteci barındıran ülke konumunda. Peki ne olacak bu insanlar?

Kelin ilacı olsa önce kendi başına sürermiş’ derler. Bizler kendi işsizimize, yoksulumuza, gencimize çoluğumuza çocuğumuza çare bulamaz iken.. Ülke seçim derdine düşmüş, siyasi vaadler vaatleri kovalar iken benim beynimde sürekli bir tek soru sinyal vermekte.

Madem bu vaatleri yapabilecektiniz, bugüne kadar neden yapmadınız?

ADI BARIŞ İDİ

Ankara’da bombaları patlatanlara, onların arkasında ki karanlık bütün güçlere, arkasında siyasi emelleri olanlara, ülkemin insanlarını bu hallere getirenlere lanet olsun. Türk halkının başı sağ olsun.

TEŞEKKÜR

Bana e-mail yolu ile ulaşmak isteyen ve başsağlığı dileyen bütün okuyucularıma teşekkür ederim.