HABERTÜRK

Ne diyorlar...?


23 Ocak 2014

Cezası Yargıtay’da onanan Aziz Yıldırım, Cannes’da The Wall Steet Journal‘a konuşmuş, “Ergenekon, Balyoz davalarında olduğu gibi Şike davası da aynı kumpasın sonucu. Gülen Cemaati’nin işi. Yeniden yargılanma gibi bir ümidim yok.”

Bugüne kadar her takımın taraftarlarını arkasına alarak hükümete karşı Atatürk söylemleri yapanlar onlar değil miydi?

Nedense Aziz Yıldırım‘ın Türkiye’ye gelmeden bir gün önce yapmış olduğu cemaate yönelik bu açıklama midemi bulandırdı. Zamanlaması manidar geldi. Başbakan Erdoğan’ın dilinden konuşur oldu. Acaba taraftarlar Aziz Yıldırım’ın bu söylemini destekliyorlar mı? Merak ettim...?

SUÇLAMA VE GERÇEKLER

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un kitabını bir solukta okudum. Kitabın kapağında Mustafa Kemal Aatürk’ün, “Düşmanlarımız herkesten evvel subayları öldürürler” cümlesi yer almakta.

Kitabın önsözünde Başbuğ, “Ebedi Başkomutanım Mustafa Kemal Atatürk için birşeyler yapabilmenin, yazabilmenin bana verdiği sonsuz mutluluğu kelimelerle izah etmekte zorlanırım“ diyor.

Her geçen gün Atatürk’ün ileriyi gören düşüncelerinin, kehanetlerinin doğruluğunu yaşıyor olmamız ne kadar garip değil mi?

İZMİR’DE KADIN MÜZESİ

İzmir’de bir ilk daha yaşanıyor. Konak Belediyesi’nin katkıları ile ilk kadın müzesi bugün açılacak. Müzenin kuruluş amacı Anadolu kadının unutulan geçmişini, gücünü tüm dünyaya hatırlatmak, tanıtmak. Müzede farklı farklı 13 oda bulunmakta. İzmir’in en eski yerleşim bölgelerinden Basmane’de Akıncılar Mahallesi 1298 sokakta yer alan yapıyı görmenizi ve kadına odaklı ilk müzeyi ziyaret etmenizi önemle tavsiye ederim.

OBAMA ŞAŞIRTTI

ABD Başkanı Barack Obama‘nın The New Yorker dergisine iki gün önce verdiği röportajda ki sözleri beni oldukça şaşırttı. Obama söyleşisinde bir taraftan, “Ot içmek içkiden daha tehlikeli değil, ama kötü bir fikir. Çok iyi bilindiği üzere gençken esrar içtim ve bunu kötü bir alışkanlık olarak görüyorum” derken diğer taraftan da, “Ancak yasallaştırıldığında uyuşturucunun bir çok sosyal sorunu çözeceğini düşünmekte yanlış” diyor.

ABD’nin Colorado eyaletinde 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle 21 yaşını doldurmuş kişilere esrar satışı yasak olmaktan çıktı. Obama bu söyleşiyi verirken (bir de kendinden de örnek vermiş) bu gelişmeyi unutmuş olabilir mi? Bu ne pehriz bu ne lahana turşusu , derler ya işte o misal...

Diyeceğim o ki, Çelişkili ifadeleri sadece bizimkiler değil bütün dünya liderleri veriyor. Ah keşke beynin unutma’ bölümünün kıvrımlarını biraz daha zorlayabilsek değil mi?