HABERTÜRK

Mülteci kampları ve İzmir


01 Eylül 2012

Geçtiğimiz günlerde İzmir’in Çiğli ilçesinde açılması söz konusu olan mülteci kampından ve konu hakkında AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül ve CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın aralarındaki söz düellosundan bahsetmiştim.

Aydın Şengül, mülteci kampları hakkında açıklama yaparken, “Bu kampların Suriyeliler ile alakası olmadığı anlaşılacaktır. Gelenler 10- 15 gün kalıp yasal işlemleri bitince geri gönderileceklerdir” demişti.

Konu hakkında bir İzmirli olarak itirazlarımı dile getirirken, Çıray’a destek vermiş ve “İzmir’e yerleşecek olan mülteciler nereli?” diyerek, İzmir’den sorumlu olan bütün AK Partililer’e ya da yetkili makamlara soru yöneltmiştim.

Yazımın üzerinden günler geçmesine rağmen, ne AK Parti kanadından, ne Aydın Şengül’den tek bir satır açıklama gelmiş değil. Soruma ve yazıma sadece İzmirli vatandaşlar ile yine CHP İzmir Milletvekili Aytın Çıray’dan yanıt geldi. Bildiğiniz gibi, İzmirli vatandaşlar tepkilerini protesto yürüyüşleri yaparak dile getirdiler. Çıray ise İzmir halkının haklı itirazlarına destek vermeye şu sözleri ile devam etti: “Ülkemiz, iktidar partisinin politikaları yüzünden Suriye, Irak ve İran sınırlarında neredeyse 1500 kilometre boyunca her türlü melanetin sızmasına açık hale getirilmiştir.

Görev yine İzmirliler’e düşüyor. İzmir Çiğli’de kurulmak istenen her türlü kötü niyetlinin, karanlık istihbarat ve terör organizasyonu elemanlarının cirit atabileceği Suriye kampına direnmeliyiz. Bu sözde mülteci kampının uğursuz bir hançer gibi İzmir’in bağrına saplanmasına engel olmalıyız.

Bu kampın İzmir’e kurulmak istenmesinin nedeni, AKP’nin İzmir’e ve İzmirliler’e duydukları dinmez hıncın ve nefretin son açık kanıtıdır. Bu arada AB ülkeleri kendilerine de bu mültecilerin gelmesini istemiyorlar ve geri püskürtecekler. Bunun için kendilerine hangi ülkeyi geçiş yolu kullandılarsa, o ülkeye geri gönderecekler. Bu ülke de Türkiye tabi.”

CHP İzmir Milletvekii Aytun Çıray’la yapmış olduğum görüşmenin (yerim sınırlı olduğundan) ancak bir kısmını sizlerle paylaşabildim. Konuşmamızdan aklımda kalan ise Çıray’ın son cümlesi...

- AB ülkeleri mültecileri istemiyorlar. Onları geldikleri yere geri gönderecekler.
Ya sonra?