HABERTÜRK

Mide bulandıran şaibeler


05 Nisan 2014

Bütün yurt genelinde olduğu gibi seçim sonuçları ile ilgili İzmir’de de sıkıntı yaşanan ilçeler var. Nasıl olmaz ki? Sanki uzay, bilişim, teknoloji çağında değil de ‘Taş Devri’nde yaşıyoruz. Ekranlar da sandık görevlilerinin, seçim sandıklarının, oyların taşındığı torbaların halini görmediniz mi? Sandık görevlileri kayıp sandıkları ararken, oy pusulalarının olduğu torbalar yerlerde sürükleniyor. Ayaklar altında geziyordu. Teknoloji çağında yaşadığımıza göre neden oyların kullanılacağı yerlere, sınıflara kamera sistemi kurulmadı? Bazı görevliler cep telefonları ile yaşanan olumsuzlukları görüntülemeye çalışırlarken şaibesiz bir seçim uğruna kameralarla güvenlik sistemi kurmak çok mu zordu? Peki neden her odada ya da sınıfta oylar sayıldıktan sonra bu rakamlar bilgisayarlara yüklenerek belli bir kilit veya şifre sistemi ile bilgisayarlarda mühürlenmediler de son derece iptidai bir şekilde elde doldurulan formlarla uğraşıldı? Peki neden gereğinden çok çok fazla oy pusulası basıldı ve bazı mahallelere seçmen sayısından çok fazla oy pusulası bırakıldı?

HAK YERİNİ BULUYOR

Günler ve aylarca beklenen seçim günü geldiğinde bu problemlerle karşılaşılacağı önceden tahmin edildiği halde neden hiçbir şey yapılamadı? Çünkü trafoya kedi girdi, elektrikler kesildi... Kimse dersini tam olarak çalışamadı. O zaman bütün dünyaya böyle saçma sapan bahanelerle daha fazla rezil olmamak adına yapılacak bir tek şey var.. Seçimlerin şaibeli olduğu yerlerde seçimler tekrar edilmeli. Malum İzmir’de de seçim sandıkları başında yaşanan olumsuzluklarla ilgili tartışma yaratan görüntüler ortaya çıktı. İlçe Seçim Kurulu’nda 1328 sandık numaralı sandık başkanının, tutanakları alenen doldurarak mühürlediği görüntülere yansımış. Bu görüntülerin ortaya çıktığı yer olan Konak Belediyesi’nde CHP yüzde 46.9 oranında oy olarak seçimin galibi oldu. Yani anlayacağınız hak yerini öyle veya böyle sonunda buluyor.

KUŞLAR ARTIK ÖZGÜR

Türkiye’de 20 Mart’tan beri erişime kapalı olan Twitter’a uygulanan erişim yasağı Salı günü TİB’in sorgulama sayfasından kaldırıldı ve bir süre sonra twitter açıldı. Kuş yeniden özgürce uçmaya başladı. Darısı başımıza...