HABERTÜRK

Merhumu nasıl bilirdiniz..?


02 Mart 2011

Dün naklen yayınlanan SP Genel Başkanı rahmetli Necmettin Erbakan’ın cenaze törenini izledim. İstanbul Fatih Cami’inde inanılmaz bir kalabalık vardı. Bunca yıllık siyasi geçmişimde Erbakan ile tanışma fırsatım hiç olmadı. Fakat inatçı kişiliğini, azmini hep ilgiyle izledim. Hele Numan Kurtulmuş’a karşı yaptığı son hamle unutulacak gibi değildi. Siyasi yasağı kalkar kalkmaz ne yaptı ne etti; SP kongresinde genel başkanlığı Numan Kurtulmuş’un elinden aldı. İyi mi yaptı?

UNUTULMAYAN CÜMLESİ
Şu an SP anketlerde 0.8’lere düşmüş durumda olduğuna göre kararı sizler verin. Rahmetli Erbakan’la aynı devrin insanları olan siyasetçilerin hırsını, inadını anlamak mümkün değil. Allah ailesine ve tüm sevenlerine sabır versin. Dünden beri sürekli “Merhumu nasıl bilirdiniz?” konuşmaları yapılmakta. Bana soracak olursanız, Erbakan’la ilgili olarak hatırladığım, ülkeye bir gün şeriatın hakim olacağına inanarak söylediği, “Bu kanlı mı olacak, kansız mı?” cümlesi ile laik cumhuriyeti tehdit eden konuşmasıdır. Ve bugün Türkiye hala sanki bunun sancılarını çekiyor.

CENNET NASILDIR?
Dini bütün vatandaşlarımızın mutlak suretle sık sık cennetteki yerlerinin hazır olduğu söylenir. Varsayımlardan bazılarına göre de “Müslüman Cenneti” son derece egzotikmiş. Bu durumu dile getirmek bazı din adamlarını kızdırsa da konu hakkında gerek ekranlarda gerekse birçok platformda tartışmalar sürüp gitmekte.

Kuran’a göre Cennet’e gidenler, karşılıklı yaslanmış vaziyette mücevheratla süslenmiş tahtlar üzerindedirler. Ebediyen genç kalan oğlanlar ve kızlar, içmekle başlarının dönemeyeceği ve sarhoş olmayacakları, en duru şarabı cennet pınarından doldurulmuş sürahileri, ibrikleri ve kadehleri, beğendikleri meyveleri ve arzu ettikleri kuş etlerini onların etrafında dolaştırırlarmış. Onlar için saklı inciler gibi, iri gözlü huriler de varmış. Bütün bunlar işledikleri amellere karşılık bir mükafat olarak verilirmiş. ‘Biz onları (hurileri) yep yeni bir yaradılışla yarattık. Onlar ahret mutluluğuna erenler için, hep bir yaşta eşlerini çok seven bakireler yaptık’ denirmiş. Şimdi nereden çıktı bu diyeceksiniz. Bilmem...

Necmettin Erbakan’ın cenazesini izlerken birden aklıma düştü...