HABERTÜRK

Marmaris’teki etek davası


17 Ocak 2015

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi’nde kız öğrencilere okul müdürü Rafet Coşkun, “diz altı etek giymeyin” baskısı yapmış. Haberi okuduğumda lise son sınıfta yaşadığım anılarım geri geldi.

İzmir Bornova Anadolu Lisesi 85 yılı mezunlarındanım. O yıllarda İzmir’de sadece bir tane Anadolu Lisesi vardı.

Okul formamız, lacivert etek, beyaz gömlek, beyaz veya lacivert diz altı çoraptı. Lise son sınıfa gelene kadar okulumuzda, ne giyim kuşam ne de eğitim konusunda hiç bir sorun yaşamamıştık. Lise son doğal olarak üniversite sınavları açısından büyük önem taşıyordu. 

EMEKLİ OLDU 

Fakat gelin görünki tam da o yıl okul müdürümüz emekli oldu. Yerine İmam Hatip Lisesi’nden bir öğretmen atandı. Tam üniversite sınavlarına hazırlanırken...

İmam Hatip Lisesi’nden atanan okul müdürümüzün ilk icraatı etek boylarımıza ve çoraplarımıza karışmak olmuştu. Bizlere ince diz altı beyaz çorap giymeyi “bacak hatlarını ortaya çıkarıyor” gerekçesi ile yasaklamıştı.

Ardından da bazı derslerimizin hocaları değiştirildi. Matematik dersimize yine İmam Hatip Lisesinden bir öğretmen atandı. Yeni öğretmen derse şöyle başlıyordu:

“Evet baylar! Bugünkü dersimiz...”

Biz kız öğrencilere hitap etmeyi lüzumlu görmezdi. Altta kalır mıyız. Bizden şu ses yükselirdi:

“Ve bayanlar...”

Ardından tartışmalar başlar ortam ders işlenemez hale gelirdi.

Matematik öğretmeni, bu direnişimize 2 ay tahammül edebildi. Okuldan ayrıldı. Yeni öğretmen gelene kadar da (tam bir ay) matematik derslerimiz boş geçmişti.

Sonuçta hepimiz mezun olduk ve üniversitede imtihanlarında herşeye rağmen hepimiz başarılı olduk. 

UMUDUNUZU KAYBETMEYİN

 Bizden yani 85 yılı mezunlarından sonra İzmir Bornova Anadolu Lisesi hiç bir zaman bir daha eskisi gibi olamadı. Başarı oranında düşüşler başladı.

Marmaris’teki öğrenciler de “Rahatsız edici bir dille uyarıldık” diyerek okul yönetimine sert tepkide bulunmuşlar.

Direnin gençler...

Bizler de direnmiştik.

Sizler de umudunuzu kaybetmeyin.

Unutmayın, Mustafa Kemal Atatürk bıraktığı emanetin korunmasını Türk gençliğinden istemiştir.