HABERTÜRK

Marmaris’te üniversite tartılışır mı?


26 Mart 2013

İzmir’e sadece üç saat uzaklıktaki dünyanın en güzel koylarına hakim, turizm cenneti Marmaris’te böyle bir zihniyet nasıl olabilir?

Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan’ın ilçeye toplam 5 bin öğrenci kapasiteli Hukuk ve İletişim Fakülteleri’nin açılacağı haberine karşın verdiği tepkiye bakın. Çünkü onlar turizmle ilgili bir fakülte isterlerken 5 bin öğrenci kapasiteli Hukuk ve İletişim Fakülteleri açılacağı duyumu almışlar. Bu öğrenciler uyuşturucu tacirlerinin ilgisini çekerlermiş.

Ne diyeyim ? Hem böyle bir zihniyeti o koltukta oturmaya devam ettirenlere hem de o koltukta oturana, Allah’tan akıl fikir diliyorum.

Turizm ve Otelcilik Fakültesine gidenlerle uyuşturucu tacirleri ilgilenmezlerken, ( Filiz Ersan’ın açıklamasına göre ) Hukuk ve iletişim Fakültesine gidenler uyuşturucu tacirlerini kışkırtacaklar, öyle mi?

İnsan böyle bir açıklama karşısında saçını başını yolmak istiyor.

Allahtan ki Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, üniversitelerin turistik yerlerde açılmasının bir medeniyet işareti olduğunu belirtmiş de yüreğime biraz su serpildi.

Baysal, “Konuşulması gereken şey ahlaki değerler değil fakültenin içeriği olmalıdır. Yaz aylarında Marmaris yaklaşık 300 bin misafir ağırlamaktadır. Bu beş aylık süre sonunda kışın ilçe terk edilmiş bir şehir konumunda. Bu çerçevede Marmaris’te bir üniversitenin olmasının kış aylarında ilçeye canlılık getireceği konusunda oda olarak hem fikiriz” açıklaması yapmış.

TÜRSAB Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ‘ın bu iki fakültenin kuru kalabalık getireceği yönünde yaptığı açıklama ise beni bir kez daha “dumura” uğrattı.

Kış aylarında sadece inler ve cinlerin gezdiği Marmaris için söylenecek şey mi bu?Ancak Marmaris düşmanı olsanız bu lafı edersiniz. Üniversite demek ekonominin canlanması, istihdam demek. demek. Marmaris gibi bir yerde üniversite tartışması yapılır mı?

Hem de bu devirde...