HABERTÜRK

Market sohbetleri


29 Kasım 2009


En sevdiğim şeylerden biri alışveriş. Market alışverişi dahi beni mutlu etmeye yeter. Artık hipermarketler mağazalardan farksız olduğundan saatlerce gezip, vakit geçirmek mümkün.
Arife günü ilerleyen saatlerde marketlerin dolu olacağını düşündüğümden, elimdeki listeyle erkenden evimin karşısındaki alışveriş merkezine gittim.
Markete girer girmez sebze bölümünden işe başladım. Elimdeki listede sıra ıspanağa geldiğinde, hazır paketlenmiş olan ıspanaklardan bir paket alıp sepete attım. Ardından; domates, biber, patlıcan derken açıkta duran ıspanaklardan da torbaya doldurmaya başladığımı fark ettim. Tam da o sırada uzun zamanda beri görmediğim bir arkadaşıma rastladım ve "Naber, nasılsın?" derken, bir an elimde ıspanakları gördüm.

KULAK MİSAFİRİ OLUNCA..

Arkadaşıma "Ya ben bunadım ya da beynim durdu. Biraz önce pakette temizlenmiş ıspanak aldım. Şimdi de açık alıyorum. Allah, bana zihin açıklığı versin" derken, yanımda hiç tanımadığım bir ses duydum. "Üzülmeyin hanımefendi henüz gençsiniz. Şu ara kimsenin aklı başında değil. Kızmayın boş yere kendinize. Baksanıza milletin haline."
Beni bunamadığım konusunda rahatlatmaya çalışan bayana teşekkür edip kasaya yöneldim. Nasıl kalabalık anlatamam. Benim gibi düşünen çok kişi sabahın köründe alışverişe çıkmış. Bu kalabalığa rağmen aksilik; kasalardan bazıları kapalı. Bana denk gelen kasa ise hafif arızalı. Barkod okumada zorlanıyormuş..
Bekleme süresi uzadıkça yan kasadaki konuşmalara misafir olmaya başladım. Sıranın kendisine gelmesini bekleyen bir bayan, kasiyerin yanından geçen genç bir kıza söyleniyordu; "İçmesin efendim sigara. Biz burada kuyrukta bekliyoruz. Kapalı kasaları açmıyorsunuz. Hanımefendi de sigara içmeye çıkıyormuş."

ŞÜPHELERİM KALKTI

Kasiyer; "Ama hanımefendi.. "
"Bana hiç laf anlatmaya kalkmayın. Bu yapılan saygısızlık."
"Ama hanımefendi, o burada çalışmıyor ki. Bana bir şey söyledi ve gitti."
Asabiyet yapan sırada bekleyen müşteri bozuntuya vermeden devam etti; "Olsun efendim. Biz beklerken kim olursa olsun kasayı açmak zorunda. Geçsin açsın kasayı." Kasiyer kızcağız: ".....???"
Bekleme esnasında bu ve benzeri konuşmaları duymak nasıl iyi geldi anlatamam. Marketten çıktığımda akıl sağlığım konusundaki endişelerim geçmiş, kendime güvenim yerine gelmişti. Anladım ki beterin beteri var. Sadece ben değil herkes bir tuhaf olmuş. Herkese sağlıklı, mutlu bayramlar dilerim.