HABERTÜRK

Lütfen çocukları affedin..


28 Nisan 2010


Gazetelerde af bekleyen 59 bin çocuk başlığını görünce elimde olmadan heyecanlandım. Ben de bir anneyim... Allah saklasın bir yanlışa düşer de suç işlerse yetişkinler gibi ceza yiyecek olan 18 yaşında bir gencin annesiyim. Ama o daha benim küçük bebeğim. Uzun süre ayrı kaldığımızda hala geceleri yanıma yatar bir süre özlediği anne kokusunu içine çeker. Bense uyurken okşadıkça okşamaya, öptükçe öpmeye doyamam.
Bizim bu durumumuzu yadırgayanlar ya annelik duygusunu tatmamış ya da yüreklerinde sevgi olmayanlardır.
Geçtiğimiz günlerde ıslahevler ile çocuk cezaevlerine getirilecek düzenlemeler konusuna destek veren bir yazı yazmış, hatta en çok da "anne kokusuna" olan hasretlerinin giderileceğini öğrendiğimde ne kadar mutlu olduğumu dile getirerek düşüncelerimi sizlerle paylaşmıştım.

KENDİLERİ YAŞADI MI?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli "Tüm çocuklara af" önerisine bazıları abartarak "Toplumsal barış için yalnızca çocuklara değil genel af çıkaralım" demiş. Bunu diyen kim? Tahmin edebileceğiniz gibi BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık. Elma ile armudu karıştırmasa-lar olmaz. Günlerce kamuoyunu meşgul eden Münevver cinayetini işlemiş olan Cem G. gibileri, dağdan inip birçok aileyi katleden çocuk katilleri ya da tecavüzcüler...
Affedilsin öyle mi?
Acaba kendi evladı ya da yakını hunharca öldürülmüş olsaydı, aynı şekilde düşünür müydü?
Af konusu son derece önemli bir konudur. Rahşan Affı'ndan sonra sokaklara dökülen suçluların kısa süre sonra yeniden cezaevlerine döndükleri günleri ne çabuk unuttuk değil mi? Eğer affın sınırları belirlenirse, çocuklar neden affedilmesin? 2005'de Çocuk Koruma Kanunu çıkarılmış, 18 yaşın altındaki her birey çocuk kabul edilmiş ve çocuk mahkemelerin de yargılanmalarının yolu açılmıştı. Ama terörle mücadele kapsamındakiler hariç...

BURADAN BAŞLAYALIM

Açılım yapmak istemiyor muyduk? Bir şeyler yapacaksak gerçekçi yapalım. Çocuklardan başlayalım...
"Çocuklara af" önerisi, 'taş atan çocuklar' olarak bilinen ve Terörle Mücadele Yasası'na göre yargılanan çocukların yanı sıra, değişik suçlardan yargılanan 59 bin 31 çocuğu etkileyecek-miş. Anne kokusundan mahrum çocukları topluma kazandırmaktan daha güzel bir açılım başlangıcı olabilir mi?