HABERTÜRK

Limanda vizeli seyahat...?


30 Haziran 2012

Türkiye ile AB kısa süre önce vizesiz Avrupa için tarihi bir adım atmış olsalar da, yılan hikayesine dönen “Vizesiz Yunan adaları” meselesi güya kısmen halledilmiş. Seyahatlerin prosedürleri ile ilgili bilgilendirme, AB Dönem Başkanlığı’na ve Yunan büyükelçiliklerine yapılırken Sisam, İstanköy, Midilli, Rodos ve Sakız adaları da bu gelişmeler neticesinde “Helen Adaları” olarak adlandırılmışlar.

7 Haziran’da başlayan ‘limanda vizeli’ seyahat uygulaması 30 Eylül’e kadar sürecek. Hem biz Türkler, hem de ‘krizdeyiz krizde’ naraları atan, iki yıldır ekonomisi dibe batmış Yunan esnafı açısından son derece olumlu bir gelişme gibi gözükse de, vize için başvurduğunuzda işin aslının hiç de söylendiği gibi olmadığını anlıyorsunuz. Çünkü, kolaylaştırıldığı söylenen vizeli seyahatle ilgili detaylar şöyle:

* 7 Haziran-30 Eylül tarihleri arasında geçerli olacak.
* 15 gün ve turistik amaçla sınırlı tutulacak.
* Pasaportlara giriş ve çıkış pulu yapıştırılacak.
* Seyahat acenteleri, turistlerden bilet, pasaportlarının ilk sayfası ve fotoğraflı Schengen vize talep formu doldurmasını isteyecek.
* Seyahat acenteleri, bu formları, seyahatten bir gün önce Yunan makamlarına elektronik ortamdan iletecek.
* Adalara girişte, turistler pasaport, vize formunu sınır güvenliğine gösterecek. 70 euro vize ücreti ödeyecek. Yani anlayacağınız kolaylaştırıldığı ve vizesiz girileceği söylenen Helen Adaları‘na girişlerde hiç bir değişiklik yok. Normal şartlarda vize için Yunan Konsolosluğu’na başvururken hazırlamanız gereken bütün evrakları hazır etmek, her vize alışta da 70 euro bayılmak zorundasınız.

Çeşme-Sakız, Ayvalık-Midilli, MarmarisRodos arasında yaz sezonu boyunca sık sık gidenlerin yapacağı en doğru şey bir kez 70 euro verip paşa paşa Schengen vizesi almak. Hem böylece sadece Helen adalarına değil Avrupa’nın her yerine rahatça elinizi kolunuzu sallaya salllaya girip çıkabilirsiniz. Ne derler bilirsiniz , davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş. Bu gerçekle yeniden değerlendirecek olursanız aslında kulağa ne hoş geliyor değil mi; “Limanda vizeli” seyahat..