HABERTÜRK

Kurtlar Vadisi ve MİT


11 Ocak 2013

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın resmi internet sitesine hiç merak edip baktınız mı? Geçenlerde aklıma takılan bir soruya cevap ararken Milli İstihbarat Teşkilatı’nın resmi internet sitesine ilk kez girip bakma fırsatı buldum. Site o kadar ayrıntılı, umduğumdan çok detaylı hatta videolu çıktı ki; şöyle bir bakıp çıkacakken saatlerin nasıl geçtiğini fark etmemişim.

Hatta MİT’le paylaşmak isteyeceğiniz gizli bilgilerinizin olabileceğini göz önünde alarak ‘Bize Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz ?’ sayfası ve doldurulması gereken bir formu dahi koymayı ihmal etmemişler. Kariyer bölümünde MİT’i anlatan videoyu izlediğimde ise CSI dizi filmini izliyormuşum gibi bir hisse kapıldım.

MİT’in resmi internet sayfasında Bilgi edinme hakkı bölümü dahi mevcut. Sormak istediklerinizi sorup MİT’den yanıt vermesini isteyebiliyorsunuz. Bir de inanmayacaksınız ama “Merak Edilenler“ bölümü var. Çünkü, site içinde gezinirken Kurtlar Vadisi dizisi ile ilgili olarak resmi bir açıklamayı bu bölümde görünce oldukça şaşırdım.

İstihbarat Teşkilatı, Kurtlar Vadisi ile Necati Şaşmaz‘ın canlandırdığı Polat Alemdar‘ın gerçeğe ne kadar uygun olduğu sorusuna isim vermeden açık açık yanıt vermiş.

Vatandaş sormuş; “Yerli dizi ve filmlerde konu edilen İstihbarat Görevlisi MİT Görevlisi modeli aslına ne kadar uygundur?”

MİT’de yanıtlamış : “MİT Müsteşarlığı personeli devlet memuru niteliği taşımakta olup, 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Millî İstihbarat Teşkilâtı Kanunu çerçevesinde görev yapmaktadır. Senaryo yazarları, ürünlerini pazarlayabilmek için eserlerine doğal olarak gerçeğin ötesinde heyecan ve cazibe katma ihtiyacı hisseder. Yarattıkları karakterlere odaklanan film yapımcılarının gerçekle kurgu arasındaki aralığı genişletmeleri yanlış anlamaları da beraberinde getirebilmektedir. Bu tür yapımların, ticarî kaygıları da içerdiği izleyici tarafından göz ardı edilmemelidir.”

Yani sözün özü MİT demiş ki; Bunlar ticari kaygıları olan kurgulanmış senayolardır ya da filmlerdir. Eh, hal bu ise ben de merak ettim; Kurtlar Vadisi dizisi ticari kaygısı olan kurgulanmış bir senaryodan ibaret ise “Muhteşem Süleyman“ dizisi nedir?

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın her fırsatta ver yansın ederek şikayet ettiği “Muhteşem Yüzyıl “ dizisi gerçeği ne kadar yansıtmaktadır?