HABERTÜRK

Kucaktaki bomba!...


17 Ekim 2012

Yerel seçimleri öne alan anayasa değişikliği oylamasında 367’nin altında kalınması ile dedikocular konuşmaya, komplo teorisyenleri ise teoriler üretmeye başladılar.

Anlayacağınız gündem yine dopdolu. Fal açanlar mı ararsınız, hafiyelik yapıp oy vermeyen vekillerin peşlerine düşenler mi?

Ortama uyum sağlamak adına düşüncelerimi sizlerle paylaşmadan önce aklıma takılan şu sorunun cevaplarına bakalım.

Neden erken yerel seçime gidilme ihtiyacı duyuldu?

Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ seçimlerin öne alınma nedenlerini şöyle açıkladı; “1 Ocakta takvim başlıyor, kış şartlarının en ağır olduğu Ocak, Şubat ve Mart ayları. Bu şartlar, 81 il, ilçe ve beldelerdeki ağırlığı, şiddeti farklı olmakla beraber her yerde yaşanıyor.”

Değişikliğin, bütçe açısından da yararına değinen Bozdağ, Mart’ta seçilen belediye başkanının, bir önceki başkanın bütçe ve programıyla karşı karşıya kaldığını, Ekim’de yapılması halinde kendi bütçesini yapabileceğini, zaman kaybetmeden projelerini hayata geçirebileceğini belirtti. Ayrıca Bozdağ, 2014’te Cumhurbaşkanı seçiminin yapılacağına, yerel seçimlerle birlikte iki seçimin aynı yıl içinde olmasının bazı zorluklar getirebileceğine de dikkati çekti.

Açıklamalar mantıklı gelse de 30 yıldır aynı tarihte yapılan yerel seçimlerin hava koşullarının olumsuzluğu bahane edilerek öne alınmak istenmesi bana kalırsa son derece saçma ...

SEÇİM BAHANE...

Geçen salı günü hatırlarsanız Anayasa değişikliğinin 1. tur oylamaları vardı. 1. turda Anayasa değişikliği 2 maddeden oluşuyordu ve sorunsuz bir şekilde Cumhuriyet Halk Partisi’nin de desteğiyle Anayasa değişikliği geçirildi.

Aynı gün öğleden sonra birden (tıpkı 4+4+4’te olduğu gibi) milletvekilleri kucaklarında canlı bir bomba buldular.

Neydi o?

Büyükşehir Belediyeleri Yasa Tasarısı.

Neden yasa tasarısı diyorlar?

Çünkü Bakanlar Kurulunda imzalanarak meclise gelmişti “

Sevgili okurlar , AKP hükümetinin sık sık övünme konularından biri bugüne kadar yerel veya genel bütün seçimleri zamanında yapıyor olmaları değil miydi? “

Anlayacağınız seçimler bahane. İşin aslı kucakta ki bomba da ...!