HABERTÜRK

Kordon sakinleri S.O.S veriyor


21 Ocak 2011

Bornova’nın sakinliğinden sonra heves edip Kordon’dan ev alan arkadaşım dün aradı;

Ayşem, gündüz cennet olan evim akşam bir cehennemden farksız!”

Ben; “Mis gibi denizin içinde harika bir manzarada oturuyorsun. Nasıl oluyor da gündüz cennet, gece cehennem oluyor?”

HİÇ SORMA..!

Arkadaşım; “Hiç sorma... Yan apartmanın altındaki barda travestiler sahne alıyor. Benim apartmanın altında ise neredeyse günün 20 saati açık olan, kesintisiz müzik yayını yapan bir işletme var. Apartman sakinleri olarak işletmeyi şikayet ettik.

Gece yarısı saat 04.00’e kadar açık olan bu iş yerinin yayını yüzünden evlerimizde uyumak mümkün değil. 7. katta oturmama rağmen evin kolonlarından müziğin yayınını hissediyorum. Bugüne kadar komşuluk ilişkileri zedelenmesin diye defalarca uyarılmışlar.

Fakat, sonuç sıfır. Ayrıca emniyet birimlerine de defalarca gerek yazılı gerekse sözlü olarak rahatsızlığın giderilmesi yönünde şikayetler iletildi. Ah, ben nasıl hata ettim, bu evi aldım.”

Ben; “Dur, dur...! Hemen moralini bozma. Bildiğim kadarı ile ‘Taşınmazın bulunduğu bölge bu tür işletmelerin yoğun faaliyetle bulunduğu bir bölge olsa da, şikayet edilen işletme genel düzenden ayrı olarak asıl faaliyetine gece saat 24.00’den sonra başlıyor olsa da, komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür. Özellikle yerel adete göre komşular arasında hoş görülecek dereceyi aşan duman, buğu, gürültü, kurum, toz, koku, sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasak.”

BENDEN UYARMASI

Arkadaşım; “Çok güzel söylüyorsun ama bunlar sadece lafta... Gel sen bütün bunları buradaki işletmelere anlat. Basmane tarafındaki barların neredeyse hepsi Kordon’a taşınmışlar. Bildiğin gibi evde genç bir kızım var. Apartmana girip çıkarken bile rahatsız oluyoruz. Çevre sakinleri ile yaptığım görüşmelerin neticesi ise beni daha da şaşkınlığa itti. Defalarca gerek emniyete gerekse belediyeye yapmış oldukları şikayet başvuruları sonuçsuz kaldığından neredeyse Kordon’da oturanların tamamı ‘Artık AKP’ye oy vereceğiz. Hiç olmazsa içki yasağı uygulanır ve bu işletmeler kapanmak zorunda kalırlar. En azından gece saat 24.00 itibariyle müzik sistemlerini kapatmak zorunda kalırlar’ diyorlar.

Gerek Kordon sakinleri gerekse arkadaşım sonuna kadar haklılar.

İlgili makamlara duyurulur! Artık oyların AKP’ye gitmesi söz konusu.

Benden uyarması...!