HABERTÜRK

Koltuğa yapışanlar


05 Kasım 2010

CHP’de taşlar yerinden oynadı. Geç oldu, güç oldu ama çok iyi oldu. Bu gerçeği CHP tabanının görmesi neden engelleniyor ya da göremiyorlar, sanırım asıl sorun şimdilik burada.
Yıllar boyunca CHP’liler kendi deyimleri ile ‘Baykal’a rağmen’ CHP’ye oy vermeye devam ettiler. Baykal ile ilgili en büyük şikayetleri, onun hizipçiliği yüzünden parti içi demokrasinin işleyememesiydi. Ve herkesin bildiği bir de Önder Sav gerçeği vardı. Baykal’ın arkasındaki isim, en büyük hizip organizatörü Sav’ın ta kendisiydi.
Baykal şık giyinmeyi sever, fit olmaya çalışır, sabah sporlarını ihmal etmez, kendi ile ilgilenmekten Anadolu’yu gezmeye pek vakit bulamazdı. Halkla pek fazla iç içe olmaktan hoşlanmazdı. Bu arada Önder Sav, 1990’daki kurultayda partinin ikinci adamı olmuş ve kendi bildiğini okumaya başlamıştı. Ayrıca her zaman birinci adam olma yolunda ilerlemeye çalıştığı konuşulmaktaydı.
Hatta bir gün Baykal’ın da partiden gitmesine yol açacağı yönündeki espriler, parti içinde sık sık dile getirilmekteydi.
Ve şaka bir gün gerçek oldu. Sav’ın sayesinde 2010 yılında Baykal, CHP’deki liderlik koltuğuna veda etmek zorunda kaldı.
Sav’ın CHP’deki ağırlığı, Baykal’ın istifa sürecinde de hissedildi. Önder Sav 22-23 Mayıs’taki kurultayda, Kemal Kılıçdaroğlu‘nun Genel Başkanlığı’ndan oluşan CHP yönetiminde de koltuğunu korumayı başardı. Ancak tüzük değişikliğiyle oluşan süreç, Sav’ı parti içinde hiç ummadığı farklı bir noktaya getirdi.
Şu anda 73 yaşında olan Önder Sav, ilerleyen yaşı nedeniyle parti içerisinde ‘Dede’ lakabıyla anılmakta... Ve şimdi sıra kendi koltuğunda...
Bazen insanlar kendi bindikleri dalı keser ve hiç ummadıkları bir anda ‘küt’ diye yere yapışırlar. Türk siyasetine yıllarca emek vermiş parti liderlerinin ya da parti büyüklerinin jübileleri aslında böyle olmamalı. Keşke siyasetçiler artık istenmediklerini hissettikleri an kendi istekleri ile koltuklarından vazgeçebilseler.
Bana kalırsa CHP’liler, partilerinin 53 yıldır iktidar olamadığı gerçeğini göz önüne alarak bugünden itibaren sonuna kadar Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasında durmalılar.
Aksi halde ‘Önder Sav’a rağmen’ CHP’ye oy vermek zorunda kalacaklar.