HABERTÜRK

Kocaya biat eğitimi


15 Haziran 2014

Sonunda Türkiye’de (özellikle de çocuk gelin tartışmaları sürerken, kadına şiddetin yaşı yokken ve de her geçen gün kadına orantısız şiddet artarken) bunu da gördüm, duydum ya...

Öğretmenlere rehber olmak üzere hazırlanan Pasifik Yayınları’na ait Öğretmen Kılavuz Kitabı’nda 5. sınıf öğrencisi olan kız çocuklarına, nasıl ‘iyi gelin’ olacaklarının öğretildiği ortaya çıktı.

Ülkemizde karşılaşacağım hiç bir saçmalık artık beni şaşırtamaz diyordum ki kitaplarda yer alan “kocaya biat eğitimi” sayesinde yine ağzım beş karış açık kaldı.

Kitapta öğretmenlere öğrencilere öğretmeleri için şunlar söyleniyor.

“Kınanın gelin olacak kızın yeni evine bağlı kalacağını sembolize etmek üzere yakıldığını, gelinin evinin ve kocasının yoluna gerekirse kurban olacağının vurgulandığını söyleyiniz”

PSİKOLOJİK BASKI VAR

Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla ders kitabı olarak kabul edilen ve Pasifik Yayınları’na ait olan Sosyal Bilgiler Öğretmen Kılavuz Kitabı’nın “Adım Adım Türkiye” başlıklı ünitesinde kız çocuklarını gelin olmaya özendiren ve psikolojik yönden baskı altına alan anlatımlar kullanılmış.

Diğer bir ünitede ise ‘Kültürümüz Zenginliğimizdir’ konu başlığı altında öğretmenlerden “Anadolu’da Gelin Kına Gecesi“ etkinliği yaptırılması istenmiş.

Kitapta öğretmenlere etkinliğin öğrencilere şu şekilde yaptırılması öneriliyor:

Kız öğrencilerinizden birine gelin rolü veriniz.

Diğer kız öğrencileriniz, bölgenize ait ya da ders kitabındaki (s.40) kına türküsünü seslendirsinler.

Gelin olan öğrencinizin başına kırmızı yazma örtünüz.

Öğrencilerinizden kına türküsü söylenirken gelinin eline kına yakılmasını canlandırılmasını isteyiniz.

Kına gecelerinin genellikle gelin olacak kızın evinde kaldığı son gece yapıldığını, bu gecelerde yöresel kıyafetler giyildiğini belirtiniz.

Erkek evinde de erkek kınası yakıldığını söyleyiniz.”

Ve bu ritual öyle ballandıra ballandıra anlatılmaya devam ediyor ki sonunda öğretmenler bile isyan etmişler.

Hatırlarsanız bir çok eğitimci ile birlikte 4+4+4 Eğitim Yasasının sakıncalarını tartışırken bu sistemle “çocuk gelinlerin” yaratılacağını defalarca yazıp çizmiştik.

Okula 6 yaşında başladığı varsayılan bir kız çocuğu, 11 yaşına geldiğinde 5.sınıf öğrencisidir. 11 yaşındaki öğrencilere yönelik gelin olmayı özendirici etkinliklerin yapılmasını Bakanlık nasıl onaylar anlamak mümkün değil...

Yoksa Milli Eğitim Bakanlığı’nın bizlerin bilmediği “gelin yetiştirme” diye yeni bir programı mı var?