HABERTÜRK

Kocadan izin almak mı?


09 Ocak 2010


Haberi okuduğumda "nasıl yani?" demişim kendi kendime... Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun gezisini izlemeye Arabistan'a gidecek olan Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca'ya, "Yanında erkek yok" diye vize verilmemiş. Eşinden veya babasından muvafakatname istenen Karaca da buna tepki göstermiş ve "bu yaştan sonra babamdan ya da kocamdan izin alamam" diyerek vize talebini geri çekmiş. Karaca'nın tepkisi hem gazete manşetlerine hem de televizyon ekranlarına taşındığından beri dehşet içinde konu hakkındaki tartışmaları izlemekteyim. Karaca'nın yerinde olsam ben de aynı tepkiyi verirdim. Kendimi bir an kocamın önünde, "Ya iş için Arabistan'a gitmem lazım, bana izin kağıdı verir misin?" diye sorarken hayal etmeye çalıştım.

ORADA KADININ HAKKI YOK

Beynim değil böyle bir görüntüyü düşüncesini bile anında reddetti. Eşime bu zevki vereceğime ölürüm daha iyi. Düşünsenize yıllar boyu kendisinden tek bir şey için izin almamış olan Ayşem Kalyoncu, Arabistan'a tek başına gidebilmek için boynunu büküp kocadan izin almak zorunda kalacak. O da bu anın zevkini çıkarırcasına saatlerce benle dalga geçecek ve "gördün mü anahtarın bendadur, anahtarın bendadur..." şeklinde dalgasını geçecek. Yıllar var ki kimseden "geçebilir miyim, suyu verir misiniz ya da alabilir miyim" dışında (rica anlamında) izin almadığım aklıma gelince zihnim bir an da konuya karşı isyanla doldu. Kadın haklarını ve tek başına geziyi bir tarafa bırakın, Suudi Arabistan, yaşlı kabul ettiği kadınlar hariç, kadınların yalnız hac ya da umre yapmasına da izin vermiyor.

YETKİLİLER NEDEN SUSTU?

Nihal Bengüsu Karaca, "Ama bu durum farklı. Bu ülkenin bakanla beraber olanları koruyamayacağı düşünülemez. Resmi heyette yer alan kadın gazeteciden kocasının, babasının yazılı ve evsaflı belge halindeki iznini talep etmek kadar aşağılayıcı ve ayrımcı bir düşünce olamaz" şeklinde haklı tepkisini dile getirmiş. Karaca'nın düşüncesine katıldığımı belirterek şu soruları sormak istiyorum; Bu durumda bizim yetkililerimiz devreye giremez miydi? Yoksa Arabistan'a saygısızlık olmasın diye mi kimse ses çıkarmadı? ABD Başkanı Obama'nın eşi Arabistan'a yalnız gitmek isterse o da Obama'dan izin kağıdı almak zorunda mı? (Eşim hep der ki; kedinin başına ne gelirse meraktan gelirmiş)