HABERTÜRK

Kıssa kıssaaa... İzmir


26 Kasım 2011

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik gerçekleştirilen operasyon kapsamında gözaltına alınan isimlerin 8’i tutuklanmış. 11 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış.

Ortada suç var mı, yok mu?

Yarın kaç kişi tutuklanacak?

Operasyonların devamı gelecek mi?

Yoksa 2014 belediye seçimleri yaklaşana kadar olan sürece eşit parçalara bölünerek mi tutuklanmalar, operasyonlar devam edecek?

Neden İzmir’in köklü yerel basın organlarının internet sayfalarında tutuklanmalar ve Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan operasyonlarla ilgili tek satır yok? (İzmir dışında olduğum dönemlerde İzmir ile ilgili yerel haberleri ancak internetten takip edebiliyorum.)

Başkan Kocaoğlu, “Sanıyorum bilgi kirliliğinden ötürü İzmir Büyükşehir Belediyesi böyle bir süreç yaşıyor. Umuyorum bu son olur” derken “Beni de alsınlar” şeklindeki sözlerinin kendisine hatırlatması üzerine “Beni de alsınlar şeklinde bir şey demedim. Bir söylediğimi sürekli tekrarlamıyorum onu taa başlangıçta, altı ay önce söylemiştim” açıklaması yapmış.

Ne yalan söyleyeyim; Başkan Kocaoğlu’nun bu açıklaması içime su serpti.

Nedenine gelince...

Hatırlarsanız rahmetli İlhan Selçuk’un sabaha karşı evden alındığı gün, Tuncay Özkan avazı çıktığı kadar “Beni de alın... Beni de alın” diye bağırmış ve sanki kendi sonunu hazırlamıştı.

Gel zaman git zaman Tuncay Özkan’ı da sabaha karşı evinden bir aldılar, pir aldılar. Değil evine dönmek yargılanması bile başlamadı.

Aziz Başkan’ın “Beni de alsınlar...” sözlerini duyunca Tuncay Özkan’ın başına gelenleri hatırladığımdan elimde olmadan ürpermiştim.

Aman Başkanım... Siz siz olun, lütfen kelimelerinizi dikkatli seçin...

Kadınların öfkesi...

Dünkü ‘İnfaz’ başlıklı köşe yazıma gelen telefonlar ve e-mailler yüzünden başıma ağrılar girdi.

Yazmış olduğum köşe yazımda 2. Sayfa programının sunucularını eleştirmiştim.

Çünkü kansere yenik düşen reklamcı Ali Taran’ın eski eşinin ölümünden, Ali Taran’ı ve Ayşe Özyılmazel’i sorumlu tutarak yayın süresince etmedik lafı bırakmadılar.

Türkiye gibi bir ülkede insanları hedef göstermenin yanlış olduğunu söyleyerek sokak ortasında bıçaklanan Bedri Baykam’ı yazımda örnek gösterdim.

Aman ne çok öfkeli kadın varmış... Ali Taran’ı da bıçaklayıp Ayşe’nin de saçını başı yolsunlarmış. Kadıncağız öldükten sonra evlenselermiş... Kadının ölümü onların yüzünden hızlı gelmiş.

Tevekkeli üçüncü sayfa haberlerimiz şiddetten geçilmez oldu. Sadece erkekler değil kadınlarımız da çıldırmış.

Hanımlar! Duygularınızla değil lütfen biraz da aklınızla düşünün...