HABERTÜRK

Kısa kısa ve öz


20 Kasım 2013

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 17’nci Başkanı Hüsamettin Cindoruk’un, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mesud Barzani ve Şivan Perwer’le Diyarbakır’da buluşmasıyla ilgili yorumuna sonuna kadar katılıyorum: “48 bin insanın ölümüne neden olan isyanı bir şarkı ve iki şarkıcıyla çözmek olası değildir.”

SONA DOĞRU

Robert Redford’un oynadığı Sona Doğru (All Is Lost) filmine hala gitmeyenler var ise sakın gitmesinler. Son yıllarda bu kadar bunaldığım bir film olmamıştı. Robert Redford’un hatırına filmin sonuna kadar dayandım.

Film hakkındaki görüşlerimi en kısa zamanda sizlerle paylaşmak istedim ki en azından sizleri bu ızdıraptan uzak tutabileyim.

Filmde; Hint Okyanusu’nda tek başına yolculuğa çıkan ismini bilmediğimiz bir adamın 12 metrelik teknesi zarar görür ve aniden su almaya başlar. Adamın denizcilik bilgisi ve gücü onu fırtınadan kurtarmaya yetecek midir? Film o kadar kötü çekilmiş ki fırtına sahnelerinin çoğunun stüdyo çekimi olduğunu hemen anlayabiliyorsunuz. Gitmeye niyeti olanlara benden uyarması...

SURİYE’DEN GELECEK OLAN HASTALIK TEHLİKESİ

Bugüne kadar hiç ummadığımız ve yine filmlerden tanık olduğumuz bir tehlike meğer kapımızı çoktan çalmışta farkında değilmişiz. Bütün İzmir’in yakından tanıdığı çocuk sağlığı ve hastalıkları doktoru Prof. Dr. Suat Çağlayan diyor ki;

“Suriye’de çocuk felci 14 yıl sonra yeniden hortlamış. Suriye’de kızamık, tifo ve Hepatit A salgınlarının arttığını bildiren DSÖ, bu duruma dünyanın dikkatini çekmeye çalışıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yaptığı açıklamaya göre, 13 yavru çocuk felci olmuş (9 vakanın daha araştırılması yapılıyormuş). Bu felç vakaları konusunda DSÖ’nün ilginç saptamaları var; felç olan yavruların hepsi de aşısız ve 2 yaşın altındaymış. Yani hepsi de Suriye’de iç savaş başladıktan sonra doğmuş ve hiçbiri aşılanmamış.

Suriye’de görülen çocuk felci virüsünün Pakistan kökenli olduğu saptanmış. Yani o virüsü birileri Pakistan’dan taşımış. Suriye’de patlayan çocuk felci salgını, Türkiye için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Çünkü, Suriye-Türkiye sınırı kevgire dönmüş durumdadır ve çocuk felcinin Türkiye’ye yayılması an meselesidir.”

OLMAZ OLMAZ DEMEYİN

Ya filmlerde gördüğümüz önce bir ülkede başlayıp komşu ülkelere sıçrayan sonrada bütün dünyayı saran virus hikayeleri başımıza gelirse...

Ya Prof. Dr. Suat Çağlayan’ın varsayımları gerçekleşirse?

Olmaz olmaz demeyin... Neler gördük bugüne kadar “yok olmaz, olamaz, imkansız” dediğimiz.