HABERTÜRK

Kırca'ya ne oldu?


16 Ocak 2013

Bir zamanlar skeçlerini hayranlıkla izlediğim Leven Kırca’ya son günlerde bir haller oldu. O aklı başında adam gitti, yerine sanki bambaşka bir insan geldi. Ağzını her açtığında sürekli belden aşağı konuşan, ne diyeceği belli olmayan Levent Kırca’yı tanıyamaz oldum.

Geçtiğimiz günlerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bulunduğu salonda sahneden ağza alınmayacak laflar ederek tepki alan Kırca şimdi de MYK üyesi olduğu Işçi Partisi Bursa İl Başkanlığı tarafından Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlenen üye katılım töreninde bakın neler söylemiş:

“İktidar partisi de muhalefet partileri de ortada. Bugün bu partilerin başkanlarına bakınız, herhangi birisi Doğu Perinçek’in tırnağı olabilir mi? Ondan iyisi var mı? Ben buradayım ben buraya geldim, doğru yerdeyim. Ben buraya gelirken beni bu kadar çalıştıracaklarını şerefsizim tahmin etmiyordum. Aman verin kardeşim. Öyle toplantılar olmuştur ki tuvalete gidememişimdir, eczaneden bez alıp bezleyeceğim ulan vallahi böyle çalışıyorum. Gece toplantıdan çıkıyorum, yatıyorum sabah yataktan kalkıp toplantıya gidiyorum. Durun tuvalete gideyim, tuvalete gitmeye bile zaman yok dostlar. Söz konusu Cumhuriyet.”

Ne derler bilirsiniz, “Her başarılı erkeğin ardında bir kadın vardır.” Bana kalırsa ya eski eşi Oya Başar’ın yokluğu ya da siyasete girmiş olması Levet Kırca’nın aklını da konuşma üslubunu da bayağı bir mutasyona uğrattı.

İNTİKAM ( REVENGE)

Son günlerde uykusuzluktan bitkin düştüm. Nedeni ise uzun zamandan beri ilk kez bir televizyon dizisine takılmış olmam. Revenge dizisi Amerika’da gösterildikten 48 saat sonra da salı akşamları dizimax kanalında Türkiye’de yayınlanıyor. Dizinin Türk versiyonu ise bildiği gibi “İntikam “ adıyla başladı. Dizinin orjinalini internetten 1.sezonun 1.bölümünden başlayıp izlemeye başladım.

Türk versiyonunun ilk bölümünü geçtiğimiz günlerde hem merakımdan hem de mukayese edebilmek adına izledim. İzlemez olaydım... Bir kez daha Türk dizilerine neden tahammül edemediğimi çok net anladım. Amerika’da oynayan dizinin bir bölümü sadece 45 dakika sürerken bizde neredeyse üç saat sürüyor.

Bu sürenin yarısı reklam. Yarısı ise zaman doldurabilmek adına çekilmiş olan iç bayıcı sahneler ve de reklamlarla dolu. Örneğin ojinalinde, baş rolde ki kadın çocukluğunda yaşadığı evi beş dakikada gezerken Türk versiyonunda Beren Saat her odayı beşer dakika da gezdi. Yetmedi araya 15 dakika reklam girdi. Neden reytingler düşüyor? Neden diziler sapır sapır dökülüp yayından kaldırılıyorun işte size cevabı...