HABERTÜRK

Kemal Gürüz’den anlamlı sözler


11 Eylül 2013

"28 Şubat" davasına bakan Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince tahliye edilen,eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz ‘ü tebrik etmek için aradığımda telefonu doğal olarak saatlerce meşguldu. Değerli eşi Güliz Hanım'ın uzun zamandır hasret kaldığım mutlu ses tonunu duyduğumda o an ben de gözyaşlarıma hakim olamadım.

Kemal Bey Sincan cezaevinde yatarken Güliz hanım kendisini eve kapatmış, eşinin kaderini paylaşırcasına mecbur kalmadıkça evden çıkmayarak yaşamını sürdürmekteydi.

Bütün yalvarıp yakarmalarıma rağmen bir gün için bile kendisini çok sevdiği İzmir'e, Çeşme'ye getirmeyi başaramamıştım.

Her defasında," Kemal olmadan asla hiç bir yere gitmem. O oradayken evden ayrılamam" yanıtını veriyor, ağlayarak telefonu kapatıyordu.

Aylar sonra Güliz hanımın Kemal beye kavuşmasının mutluluğunu paylaşmak hepimizi memnun ederken, Prof. Kemal Gürüz'ün davayla ilgili olarak, "Türkiye'de muhalefet yapmak suç hale geldi. 2009'da UNESCO tarafından dünyada yükseköğretimi etkileyen üç kişiden biri seçildim. Geniş bir uluslararası muhitim var. Bu olan biteni ingilizceye çevirmekte zorlanıyorum. Bunları ifade etmeye kelimeler yetersiz" şeklindeki haklı serzenişi ise onlar kadar bizleri de üzdü..

RİSKLİ İLLER

Yerel seçimler yaklaşırken Başbakan Erdoğan'ın AK Partili Belediye Başkan adayları hakkında yapmış olduğu açıklamalar özellikle İzmir adına büyük önem taşıyor .

Erdoğan'ın, "Üçüncü dönemi dolduran arkadaşlarımızdan aday gösterebiliriz tabii. Olağan bir şey bu. Bazı vilayetlerde vekil veya bakan arkadaşlardan aday belirleyebiliriz. Vekillerin adaylık halinde görevlerinden istifa etmelerine gerek yok. Seçilirlerse istifa etmeleri gerekiyor. Ancak bakanlar için aday olmaları halinde istifa etmeleri gerekiyor. Tabii bunlar risk. Ama bir riski göze almak gerekiyor. Bazı iller buna değer, "şeklindeki açıklaması, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için ısrarla adı geçen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın aday olmayacağının bana kalırsa kesin kanıtı.

İzmir Büyük Şehir'de AK parti adayının kaybedeceğini bile bile Bakan Yıldırım bakanlıktan istifa eder mi ? Etmez...