HABERTÜRK

Kararsız Türkiye


17 Aralık 2009


Pazartesi günü Meclis'te 2010 yılı bütçe görüşmeleri sırasında "Açılımdan vazgeçersek Türkiye kaybeder" diyerek direnen Başbakan'ın sözlerini düşünüyorum. Doluya koyuyorum olmuyor, boşa koyuyorum olmuyor.
Başbakan Erdoğan'ın "İnadına demokrasi diyoruz, açılım diyoruz, birlik ve kardeşlik diyoruz" sözlerini duyunca elimde olmadan ürperiyorum.
Meclis Genel Kurulu'nda 2010 yılı bütçesi görüşülmesi beklenirken, bir baktım ki sadece demokratik açılım konuşuluyor.
Hakkını yemeyelim, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bir ara mazottan, buğdaydan bahsetti. Ama bir ara...
Başbakan ise kürsüde olduğunu unutmuş olacak ki TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'e herkesin gözü önünde fırça çekti.

YAPARIM OLUR ZİHNİYETİ

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in sessiz kalmayıp "Sayın Başbakan, siz Genel Kurul'a hitap edin" karşılığı vermiş olsa da bana bir gerçeği hatırlattı.
Sayın Başbakanımız köylüyü, işçiyi ,halkı azarlamaya o kadar alıştı ki, nerede ve kiminle konuştuğunu da artık önemsemez olmuş.
İşte sanırım en tehlikeli nokta burada başlıyor. "Ben yaparım olur" zihniyeti kararsızlıklar içindeki Türkiye'yi bir yere götürebilecek mi?
Dünkü köşe yazımda bahsetmiştim. 8.Cumhurbaşkanı Özal, Kürt meselesine yoğunlaştığı dönemde kalp kriziyle hayata veda etmişti. Ölümünden bir süre öncede rahmetli Adnan Kahveci'yi bu süreçte yeni bir rapor hazırlamakla görevlendirmişti.
Bu raporun ardından Özal, 1992 tarihli MGK toplantısında Kürtçe yayını savunmuş, Kürtçe eğitimin serbest bırakılması gerektiğini söylemiş ve "Ben karşıyım ama federasyonu bile tartışmalıyız" demişti.

TARİH TEKERRÜRDEN İBARET

Hemen ardından da 13 Eylül 1992'de Şemdinli'de jandarma karakoluna yapılan saldırıda 15 er şehit oldu. Bundan bir hafta sonra 72 yaşındaki yazar Musa Anter Diyarbakır'da öldürüldü. 29 Eylül'de ise Irak sınırındaki Derecik Jandarma Karakolu hedefteydi; 27 şehit verildi.
Yıl 1993, Uğur Mumcu 24 Ocak'ta evinin önünde bombalı saldırı sonucu öldürüldü. 17 Şubat'ta ise Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis şüpheli bir uçak kazasında hayatını kaybetti. Bu sıralama daha uzayıp gidiyor... Ne demiş büyüklerimiz "Tarih tekerrürden ibarettir."
Yaşadığımız günler bana bir şeyler çağrıştırıyor. Doluya koyuyorum olmuyor, boşa koyuyorum olmuyor...