HABERTÜRK

Kadınların ekmeği ile oynayanlar


11 Nisan 2013

Ocak başından bugüne kadar tam dolu dolu üç aydır bire bir çalıştığım yaşam koçumla dün karşılıklı Bebek Otel’de oturuyoruz. Yüzünde her zamanki içten gülümsemesinin, yerini mahsun bir ifade almış.

Ama yine de ara ara dellenip eski Şeyda oluyor ve başlıyor söylenmeye; “Bırakacağım sonunda bu işi. Herkes şişman kalsın”

Ben; “Yapamazsın Şeydacım. Çünkü işine aşıksın. Çünkü işini çok iyi yapıyorsun. Ve lütfen bizleri düşün...“

Masanın üstünde duran (üzüntüsünün sebebi) gazetedeki resmi gösteriyorum. “Bak Ergin Hoca ne kadar güzel kilo verdi”

Şeyda; “Evet, hocanın verdiği her kiloda benim kadar sevinen olmamıştır. Keşke herkes otele yemeğe gitme muhabbetinden yola çıkıp komplo teorileri üretmese de hocanın verdiği 14 kilodan bahsetse. Magazin malzemesi yapacaklar diye benim ekmeğimle oynuyorlar. Düşünsene Ayşem, bir basketbol antrenörüne yaşam koçluğu yaptım ve 14 kilo vermesini sağladım. Hem de bir ay gibi kısa bir sürede. Keşke şimdi bu konuşuluyor olsaydı. Nasıl gurur duyardım anlatamam. Ama bu başarımı bile elimden almaya çalışıyorlar. Sevinemiyorum.”

Ben; “Sıkma canını Şeydacım... Senin çalışma yöntemini bilmediklerinden bu yakıştırmaları yapıyorlar. Hepimizin yemeğini bizzat düzenlediğini, bizlere servis ettiğini ya da ettirdiğini bilmiyorlar. Seni sadece bizlerle yürüyorsun zannediyorlar herhalde. Magazin basınının çirkin yüzü.”

Bu seyirde giden konuşmamızın sonunda Şeyda biraz olsun gülümseyerek yanımdan ayrıldı. Kolay değil, birileri bu başarılı kadının ekmeğiyle oynuyor... Sizlere daha önce de gerek şarkıcı Hadise’yi ,gerekse Gülşen’i ve daha bir çok tanınmış ismi zayıflatmayı başaran, onlara yaşam koçluğu yapan Şeyda Coşkun’dan bahsetmiştim. Şeyda sayesinde 2 ay gibi bir sürede yıllardır veremediğim 10 kiloyu vermeyi başardım. Daha doğrusu birlikte başardık. Çünkü Şeyda her müşterisi ile bütünleşiyor. Onlara kısa süreli (kendi deyimi ile) hayat arkadaşı oluyor. Bana olduğu gibi aynı dönemde çalıştığı herkesin hayatının bir parçası oluyor.

Aylarca ben neredeysem (İstanbul içinde) oraya yemeklerimi (bütün öğünlerimi ve içeceklerimi) gönderdi ya da bizzat getirdi. Günde elli kere ensemde boza pişirdi, kilomu kontrol etti. Her gün benimle Bebek sahilinde kilometrelerce yürüdü. Aynı dönemde (günlerdir magazine basınında ilişkileri olduğu yönünde dedikoduları çıkarılan) müşterisi olan Galatasaray’ın basketbol antrenörü Ergin Ataman’la da çalıştı.

Yeri geldi hep beraber yürüdük. Kadın ve ya erkek müşteri müşteridir onun için. Herkese de aynı davranır. Süreç içinde herkesin hayatında, hep etrafımızda olur. Şeyda’yı Şeyda Coşkun yapan da bu özellikleridir.

Ayıptır, günahtır...

Yargısız infaz yapanları, özellikle sorgusuz sualsiz o otel kameralarını deşifre edenleri esefle kınıyorum.