HABERTÜRK

Kadınını koruyamayan ülke


15 Nisan 2010


Erkek şiddetine karşı kadını koruyamadığı için AİHM'de mahkum olan ilk ülke bilin bakalım neresi? Türkiye...
Hatırlarsanız AİHM Türkiye'nin şiddet gören bir kadını, savcılığa başvurduğu halde, eşinden koruyamayarak ayrımcılık yaptığına hükmetmiş ve davacı olan Nahide Opuz'a 36 bin 500 euro ödenmesine karar vermişti. Ayrıca, UNİCEF'in çocuk haklarının kabulünün 20'nci yılı dolayısıyla yayımladığı raporda Türkiye'de kadınların yarısının eşlerinin şiddetine maruz kaldığı belirtilmişti. Aynı rapora göre çocuk yaşta evliliklerde ise Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa ülkeleri arasında ikinci sırada yer alıyor.
Ne kadar gurur verici değil mi?

SON 7 YILDAKİ ARTIŞA DİKKAT

Özellikle 2002 yılında AKP'nin iktidarı ele geçirmesiyle birlikte bugüne kadar kadına yönelik şiddetin artışı ise bana son derece ilginç geldi. AKP iktidarı ile birlikte kadına yönelik şiddet yüzde bin 400 oranında artış göstermiş. 2002'de öldürülen kadın sayısı 66 iken, 2009 yılının ilk 7 ayında tam 953 kadın eşleri yakınları veya bir başka erkek tarafından öldürülmüş.
Neden kadınlar... ?
AKP'nin anayasa değişikliği paketi içinde yer alan kadınlara yönelik ayrımcılıkla ilgili maddenin sebebi yoksa önlerine konan bu şiddet artış paketi olmasın?
DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, "2002'den bu yana aile içi şiddetle ilgili kaç dava görülmüştür?
Yargılamalar sonucunda kaç kişiye hangi cezalar verilmiştir? 2002'den bu yana yıllar itibarıyla cinayete kurban giden kadın sayısı kaçtır?" şeklinde sorular yöneltmişti.
Soru önergesine karşın verilen cevapta ortaya çıkan rakamlar, son 7 yılda kadın cinayeti oranının yüzde 1400 arttığını ortaya koydu.
Elimde olmadan yine aynı soruyu soruyorum. Neden son 7 yıl?

S.O.S. VERİYORLAR

Son dönemlerde gazetelerin üçüncü sayfa haberlerine dikkat ederseniz, kadınlara, hatta annelere yönelik cinayetlerin çoğunlukla yer aldığını görürsünüz.
Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'a bildiğim kadarıyla gerekli önlemi almaları için defalarca çağrıda bulunuldu.
Hatta son olarak Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, yasalardaki boşluklar yüzünden algılama zorluğu olduğunu, özellikle burun ve kulak kesmenin töre geleneği olduğunu, buradaki boşlukların doldurulması gerektiğini önemle vurgulamış.
Kadınlar S.O.S. veriyor...
S.O.S sinyaline hassasiyet gösteren siyasilerin, parti liderlerinin en azından önümüzdeki seçimlerde alacakları oyları düşünerek ses vermeleri sağlanamaz mı?