HABERTÜRK

Kadının önemi..


11 Ağustos 2012

Sevgili okurlar, bazen kendi kendime soruyorum; Kadının önemi tarihte kalmış olabilir mi? Yazılı basında her gün çarşaf çarşaf yer alan kadına şiddet haberlerini okumaktan yılmış bir kadın olarak biraz arkeolojiden ve tarihten yararlanmak istedim ve kadınlar hakkında kendi adıma çok ilginç sonuçlara ulaştım. Beni son derece üzen bu araştırmamın neticesine göre sanki biz kadınlar 1950’lerden bu yana gelişim göstermemiş, tam tersine geriye sarmışız. Nasıl mı? Arkeolojik dönemlerden yola çıkacak olursak; “Doğa= Bereket =Dişi “ imiş. Bu inanç, Anadolu’da öyle yerleşmişti ki “Ana Tanrıça inancı “Anadolu” ile bütünleşmiş.

M.Ö 3000-2000, yani Tunç Çağı’nın ilk dönemlerine baktığımızda, Hititler öncesi Hatti uygarlığının da anaerkil yapıda olduğunu gözlemliyoruz. M.Ö 1200’lerde ve ileri yıllarda Friglerin “Kybele”si , Efeslilerin “Artemis”i olarak tarihteki yerini korumaya devam ediyor. Hıristiyanlığın Anadolu’da kabul görerek Avrupa’ya yayılmaya başlaması ile de işler geriye sarmaya başlıyor. Çünkü bu durum bir nevi Anadolu Uygarlığı’nın Avrupa’ya göçü sayılmakta. # Ve Avrupa’yı medeni kabul etmemiz ise biz Anadolu kadınlarına ve anaerkil yapımıza darbeyi vuruyor. İçinizden saçmaladığımı düşünenler varsa Mezopotamya’dan başlayan tanrıçaları karalama politikalarını ve sosyal dokunun bu durumdan nasıl etkilendiğini açıp okusunlar. Selçuklular döneminde kadınlar “Bacılar” seviyesine gelmiş olsalarda eşitlik algısı zaman içinde kaybolmuş. Keşke zaman makinesi olsa da “Doğa=Bereket=Dişi” kavramının önemini yeniden insanlığa anlatabilsek... Belki o zaman kadına kalkan eller, kadına üçüncü sınıf muamele yapan zihniyetler neyle uğraştıklarını anlarl

İzmir ve İzmirliler’in farkı
İzmir’in Foça ilçesinde askeri servis aracının geçişi sırasında düzenlenen bombalı saldırıda yaralanan askerlere kan vermek için duyarlılık gösteren İzmirliler, çok kısa sürede ihtiyacın üzerinde kan bağışında bulunurken Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Twitter üzerinden yayınladığı mesajla kan veren vatandaşlara; “Hastanemizde şu anda kan ihtiyacı kalmamıştır, askerlerimiz için gerekli olan kan temin edilmiştir. Tüm İzmir halkına teşekkür ediyoruz.. Yaralı Askerlerimiz için Kan Merkezine intikal eden ve iyi dileklerini ileten tüm herkese teşekkür ederiz” şeklinde teşekkür ettiler. BİR TEŞEKKÜR DE TAKSİCİLERE Taksiciler, yaralanan askerlere kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşları ücretsiz olarak hastaneye taşıdılar. Onlara da bir değil ,bin teşekkürü etmek gerekiyor. Öyle değil mi?