HABERTÜRK

Kadının farkı var


07 Ocak 2010


McKinsey'in araştırmasına göre iş dünyasındaki liderlerin 9 özelliği tespit edilmiş. Ve işte beklediğim sonuç! Özelliklerden 7'sini kadınlar daha iyi hayata geçiriyormuş. Araştırmaya göre yönetim kurulunda daha çok kadın olan şirketler daha iyi sonuçlara imza atıyorlarmış. Bu gerçeği gören yatırım fonları da artık yönetim kurulundaki kadın sayısına göre yatırım yapıyorlarmış. İşte kadının farkı! Araştırmayı yaparken McKinsey iki farklı toplantıya katılmış. Birincisi güçlü bir bankanın haftalık değerlendirme toplantısıymış. Toplantıya katılan ekipte neredeyse herkes son derece demokratik bir ortamda söz alıyor ve yaratıcı fikirler ortaya atıyormuş. McKinsey'in dikkatini çeken şey ise ekibin yüzde 60'ının kadın olmasıymış.

İKİ ŞİRKET İKİ YÖNETİM

İkinci şirket ise farklı yönetim anlayışıyla yönetildiğini hemen belli etmiş. Çünkü dünyada lider firmalardan birinin Türkiye şirketi olan bu firmada üst düzey yöneticilik pozisyonu erkekler tarafından tutulmuş. Yüzde 80'lere varan oranda erkek yöneticinin katıldığı toplantıda genel müdür ağırlığı pek de demokratik olmayan bir şeklide kendini hissettiriyormuş. Ta ki, ekonomik kriz patlak verene kadar. Yönetim kurulu tek tip olan şirketler ciddi zararlar yaşamış. İzlanda'da çöken finansal sistemin başarısız erkek mimarları yerine kadınlar kurtarıcı olarak yönetime getirilmiş. İsviçre Naissence Capital ise işi "Kadın Liderlik Fonu" geliştirmeye kadar götürmüş. Fonların bu tercihlerini gören şirketler raflarından hemen McKingsey'in 'Woman Matter' rapor serisini indirmişler.

YA TÜRKİYE'DEKİ DURUM?

Dünyada bunlar yaşanırken Türkiye ise kadını henüz keşfediyor. Tabi bir de bunlara kadını iyice kısıtlayan sorunları da eklersek kadınların tam zamanlı iş bulabilmeleri oldukça zor hale geliyor. Şimdi gelelim 2010'un bu ilk haftasında neden kafayı "kadının farkı" konusuna taktığıma. McKin-sey'in araştırmalarında da kadınlar geleceğin liderleri. Çünkü 684 yöneticiye liderde aradıkları özellikler sorulduğunda sıralama; "entellektüel yaratıcılık", "ilham verebilme", "katılımcı karar alma", "beklentileri karşılamak ve ödüllendirmek" şeklindeymiş. Yani kadını yaratan bu 4 özellik krizden çıkışta da "kadının farkını" ortaya koyarken, bizdeki duruma bakın.. Bugün her nedense erkek egemenliğinde iktidarın komik emeklilik maaşı zammı hakkında tek kelime dahi yazmak istemedim. Çünkü "vicdan" denen özellik sadece yine kadınlarda var.