HABERTÜRK

Kadın ve silah


11 Şubat 2012

Son günlerde savcılık ve MİT etrafında gelişen, sonra da manşetlerden okuduğumuz olaylar hakkında sizler kadar ben de şaşkınlık içindeyim.
Gelişen olaylar hakkında yorum getirmeyi bir kenara bırakın, düşünmenin bile artık yanından teğet geçmekteyim. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç dahi “Aklımla izah edemiyorum” sözleriyle yaşananları dile getirirken sade vatandaşlar olarak bizler neyleyelim...?
İşte bu nedenle ben de güzel aklımı başka konulara yoğunlaştırmaya karar verdim. İlk sırayı da ülkemizde işlenen kadın cinayetlerinde kullanılan silahlar almakta.
Çünkü TÜİK’in (2011) verdiği bilgilere göre Türkiye’de 9 milyon bireysel silah olduğu tahmin edilmekteymiş.
2009 yılında suç türüne ve medeni durumuna göre Ceza İnfaz Kurumu’na giren hükümlülerin sayısı 74 bin 404 kişiden oluşmaktaymış. Bunun 71 bin 349’u ve erkek, 3 bin 43’ü kadın, 12’si ise bilinmeyen olarak kaydedilmiş. Ateşli silahlar ve bıçaklarla ilgili suçlarda hep erkekler ağırlıklı.
Çünkü 2 bin 395 suçludan 2 bin 375’i erkek olup sadece 20’si kadın. Silahı ülkemizde kimler edinmekte? Erkekler... Bu durum Silah Kanun Tasarısı’nın kadın hakları açısından yeniden gözden geçirilmesi gerçeğini bir kez daha ortaya koyuyor.
Son yıllarda ülkemizde sayıları hızla artan kadın ölümlerinin büyük bölümü ateşli silahlarla gerçekleşmiş. Peki kadınlar ne düşünüyorlar?
Kadınların bir kısmı krediyle silah almaktan, bir kısmı şiddete karşı çıkabilmek adına çeyiz sandıklarına silah konmasından, bir kısmı da toplu halde silah eğitimi almaktan bahsediyorlar. Kadın ve silah...
Eh şimdi de bizleri buna mecbur edenler düşünsünler.

AVM'nin en büyüğü İzmir'e...
Bu hafta İstanbul’a doğru gelen kar fırtınasını görür görmez salı gününden İzmir’e kaçtım. Günlerdir kemiklerime işleyen soğuk havalara aldırmaksızın hem İzmir’in keyfini sürüyor hem de doya doya İzmir haberlerini okuyorum. Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi’nin Çiğli’deki eski Tariş arazisine 200 bin metrekarelik Türkiye’nin en büyük AVM haberini duyduğumda sevinçten, “İşte İstanbul’a koca bir gol” diye kendi kendime mırıldandım. Başkan Uğurtaş ilan yoluyla alışveriş merkezinin inşaatı için firmalara çağrıda bulunmuş.
Haydi bakalım, şimdi de İzmir’e yatırım zamanı...