HABERTÜRK

Kadın aklı


10 Mart 2012

Kadınlar sadece çocuk yapıp çalışıp dışarda ve içerde üstlerine düşen görevleri yapmakla mı yükümlüdürler? Hayır... Aslına bakarsanız birçok icatta kadınların fazlasıyla imzası vardır. Bunlardan birkaçını sizlere dünkü köşe yazımda saymıştım. İcatlara bakıldığında çoğunun ortak özelliği, hayatı kolaylaştırması ve pratikte kullanılabilmeleri olsa da hepsi gerek kadınlar gerekse erkekler için harika buluşlardır. Örneğin Polonya asıllı Marie Curie, uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetmişti.

Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki kez nobel ödülü kazanmıştı. 19. yüzyılın otoriteleri tarafından zamanın en ünlü mucidi olarak adlandırılan Margaret E. Knight’ın kağıt torbayı icat ettiğini biliyor muydunuz? Margaret bir kağıt fabrikasında çalışırken kağıdı katlayarak yapıştırıcıyı otomatik olarak sürüp alt tarafında bir toplanma oluşturan makineyi icat etmiş. Bu icadını yöneticisine gösterdiğinde ise ‘bir kadın makinelerden ne anlar?’ düşüncesi ile geri çevrilmiş. Fakat Margaret yılmamış, 26 farklı ürün daha icat ederek bir çığır açmış. Böylelikle kadın mucitlerin en önemli temsilcilerinden biri olmuş.

Bakın kadınlar işimize yarayacak bilmediğimiz daha neler neler icat etmişler: Elektrikli su ısıtıcısı; İda Farbes Zigzag dikiş makinesi; Helen Blackhard Portatif yazlık ev; Nettie Rood Perma makinesi; Marjorie Joyner Mutfak mikseri ve buzdolabı kapağının içindeki raflar; Lilian Maller Sütyen; Marie Tucek Medikal şırınga; Letitia Geer Lazerle katarakt ameliyatı; Patrisia Bath Denizaltı lambası ve teleskobu; Lilian Moller İlk bilgisayar programı; Ada Byron Lovelance Kök hücre izolasyonu; Ann Tsukamato Lokomotiflerde ses kirliliğini önleyici sistem; MaryWolton Işık yansıtmayan cam; Katherine Blodget Erkekler hiç düşünmeksizin şiddet uyguladıkları kadınların kıymetini sizce ne zaman anlarlar? Aç, susuz, bakımsız, ütüsüz kaldıklarında...??? Hayır, yanıldınız. Akılsız kaldıklarında...