HABERTÜRK

Kaçan balık


11 Nisan 2012

Birkaç balıkçı bir göl kenarından geçiyordu. İçindeki balıkları görünce hemen bir ağ getirdiler. Üç balıktan akıllı olanı diğer iki balığa hiç bakmadan, danışmadan kendisi çabaladı ve ağdan kaçıverdi. Eğer onlara danışırsa onların tembelliği, bilgisizliği kendisine de bulaşır diye çekindi.

“Danışmanın zamanı değil” diyerek kendini kurtardı. Yarım akıllı balık onun peşinden gitmediğine pişman olduysa da yapacak bir şeyi yoktu. Başka bir çözüm bulması gerektiğini biliyordu. Ölü taklidi yapmaya karar verdi. Bunu gören balıkçılar onun peşini bıraktı.

Sona kalan ahmak balık da çırpınmaya başladı, kendini sağdan sola atıyordu. Ama çabalarına rağmen ağa takıldı. Bir tavada pişirdiler. O kızgın tavada pişerken kendi kendine, “Buradan kurtulursam bir daha göle yaklaşmam, hep denizde kalırım” diyordu ama artık çok geçti.

Şimdi gelelim durup dururken neden bu hikayeyi anlattığıma...

Açıklama yapmadan önce sizlere şu soruyu yönelteyim;

Yukarıdaki hikayede kendinizi hangi balığa benzettiniz?

Kendi adıma cevap vermem gerekirse ben kendimi tavadaki balığa benzetiyorum.

Neden mi?

Hükümetin doğalgaz, elektrik ve akaryakıta yaptığı zamlara bütün halkımızla birlikte ben de öfke duymaktayım. Vatandaş isyan ediyor, yürüyor, hatta derdini anlatabilmek adına eşekli protesto bile yapıyor.

Sonuç?

Hepimizin tepki verdiği ve merakla sonuçlanmasını beklediği “Deniz Feneri” iddianamesini Ankara Başsavcılığı 3 yıl 7 ay sonra tamamladı ve takipsizlik kararı verdi.

Sonuç?

4+4+4’e birçok kesim gibi ben de isyan ettim. Sakıncalarını eğitimcilerimizle de konuşarak günlerce yazdım. Fakat yine de 4+4+4 bütün muhalefete rağmen Meclis’e geldi. Şimdi gözler köşkte.

Sonuç?

Yine birçok kesim gibi ben de 19 Mayıs törenlerinin kaldırılmasına isyan ettim.

Sonuç?

Yıllardır bütün meslekler Meclis’te gece yarıları haklarında alınan kararlarla çıkan kanunlardan dolayı sokaklara döküldüler. Avukatı, eczacısı, doktoru, öğrencisi, eğitimcisi, çiftçisi, köylüsü hepsi yürüdüler.

Sonuç?

Şimdi yukarıdaki hikayeyi neden anlattığımı ve neden kendimi tavadaki balığa benzettiğimi daha net ifade edebildim mi?

Ya siz?

Siz kendinizi hangi balığa yakın hissettiniz?