HABERTÜRK

İzmirliler’in İstanbul gezisi


21 Kasım 2012

31 Ekim tarihli köşe yazımda sizlere AKP İzmir Milletvekili Rıfat Sait’in, İzmirli’nin “ Yaşam tarzına müdahale “ endişesini gidermek adına İzmirli 50 işadamını İstanbul’a getireceğinden bahsetmiştim.

Sonunda gezi bu hafta gerçekleşti. İstanbul’un İzmir kadar modern yönetildiğini, yaşam şekillerinde kimseye karışılmadığını ispat etmek amacıyla yapılan bu gezinin tabi ki asıl hedefi önümüzde ki yerel seçimlerde İzmirliler’den İzmir’i alabilmek. Bu durumun bilinciyle geziye katılan iş adamlarımız sizce gezi sonrasında fikirleri yumuşar, değişir amacıyla mı yoksa bedava Boğaz, Reina, Nişantaşı, Etiler, Bebek yapacağız düşüncesiyle mi koşup gelmiş olabilirler?

Ne dersiniz?

İlkokul çocukları gibi topluca gezelim-görelim-öğrenelim gezisinden edindikleri bilgiler ile İstanbul’un yönetim ya da yaşam şekli hakkında ne kadar bilgi sahibi olmuşlardır? Peki....., İzmirliler’e gezi öncesi “Reina sözü veren AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait kendilerini “Reina” ya götürmüş mü?

Tabi ki hayır...

Sadece bazı beldeler ile Beyoğlu’nun içkili mekanları gezdirilmiş.

Oralarda bir şeyler yenilip içilmiş mi?

Hayır ...

Turun sonunda Sayın Rıfat Sait misafirlerine sadece bir kafede çay ısmarlamış.

Eeee nerede kaldı yaşam şekline saygı?

Bilmez misiniz İzmirliler İstanbul’a geldiklerinde Boğaz’da rakı, balık yapmadan dönmezler.

Hatta keyifleri yerindeyse yemek faslı bittikten sonra şöyle bir Cahide, Asmalı mescit, Günay ya da Reina yaparlar.

Nasıl ev sahipliği, nasıl bir “yaşam şekline karışmama“ gezisiymiş bu, siz bir şey anlayabildiniz mi?

Geziye katılan işadamlarımızdan bir kaçına; “ İstanbul’un 39 ilçenin kaç tanesini gördünüz?” sorusunu yönelttiğimde “Beyoğlun’da çay içtik. Sonra çevrede kısa bir tur attık” cevabını aldım.

Keşke meşhur İstanbul gezi programına müzik festivallerinde içki içilmesini yasaklayan Eyüp mahallesini, bir çok olayın merkezi Gazi Osmanpaşa mahallesini, Ümraniye, Fatih mahallerinini ( ve diğerlerini de )dahil etselermiş.

AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Erdoğan ne diyor; İlk hedefiniz İzmir’dir...!

Ne oldu? Gittiniz geldiniz fikriniz değişti mi?