HABERTÜRK

İzmirliler’i ikna yolları (2)


09 Ocak 2014

Pazar günü yayınlanan köşe yazımda İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım adına, AK Parti’nin Ar-Ge’den sorumlu İl Başkan Yardımcısı Bekir Pakdemirli’nin başkanlığında Prof. Dr. Nurselen Toygar’a hazırlatılan rapordan bahsetmiştim.

Özenle hazırlanmış olan 2014 İzmir Yerel Seçim Analizi raporunun tek bir amacı var; İzmirliler’i AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’a oy vermeye ikna etmek.

Rapor’un içinde yer alan önerileri ve ikna yollarını okuduğunuzda AK Partililer’in İzmirliler hakkında ki düşüncelerini de anlayabiliyorsunuz. 2014 İzmir Yerel Seçim Analizi raporunda yer alan önerilerin bir kısmına geçmiş yazımda yer vermiştim.

Geçenlerde okuduğum bir röportajında Prof. Dr. Nurselen Toygar bu raporun büyük bir gizlilikle hazırlandığından bahsetmiş ve basına sızmasından oldukça rahatsızlık duyduğunu dile getirmiş.

Aslında raporun basına sızması biz İzmirliler adına oldukça iyi olmuş. Bizlere ‘cevap hakkı’ doğduğu gibi kendimizi analiz etme imkanımız da sağlanmış oldu.

“CIZ KELİMELER”

Raporun, ‘yıkılması gereken algı’ bölümünde; “İzmir’i alacağız, kaleyi devireceğiz” gibi söylemlerden uzak durulması gerektiği önemle vurgulanmış.

Yani CHP’nin kalesi olarak görülen İzmir’den bahsederken Binali Yıldırım “kale” kelimesi kullanmayacak. O kelime “cızzz” olmuş.

Aynı raporda, İzmir’de seçim kazanılmasının istenmesinin tek nedeninin Türkiye’nin en güzel ve yaşanılacak şehirlerinden birine hak ettiği hizmeti getirmek olduğu da önemle not düşülmüş.

Başarısızlığın Ankara’nın kaynak vermemesinde değil, CHP’nin başarısızlığında olduğu algısı yönetilmeli. Mesela, ‘Eskişehir başardı, siz neden başaramadınız’ sorusu sorulabilir” denmiş.

SLOGANLAR

AK Parti Ar-Ge Başkanlığı tarafından Binali Yıldırım için sloganlar üretilmiş;

‘Benim güzel İzmir’im’

‘İzmirliler candır’

‘İzmir’i dünya kenti yapmak için bir dönem yeter bize’

‘İzmir canımız, İzmirli baş tacımız’

‘İzmir’in çocukları İzmir’de kalacak’

‘Gönlünüz nerede olursa olsun oyunuzu bir defalık hizmet edecek olana verin’

‘İzmir güvenecek, Binali Yıldırım hizmet verecek’

‘Bir kez bize güvenin’

‘Konuşmaya değil, hizmete geldik’

SONUÇ;

Raporda yazılanları Binali Yıldırım harfiyen uygularsa İzmir AK Parti’ye oy verir mi? Hergün değişen Türkiye gündemini göz önüne alarak ak ile karanın ortaya çıkmasını bekleyecek ve hep beraber sonuçları göreceğiz.