HABERTÜRK

İzmirliler


11 Haziran 2015

 

Genel seçimlerden sonra ilk yazımda İzmir ve İzmirliler’in zaferini, ayrıcalığını yazmam gerekirken ben nedenlere, niçinlere, rakamlara daldım.

7 Haziran akşamı ve sonrasında millet olarak öylesine şaşkın ve değişik duygular içine girdik ki ben de önceliği ülke geneline vermek istedim.

Sanki zincirlerimizden kurtulduk, sanki üzerimizden büyük bir yük kalktı, sanki Türk milletinin etrafına sımsıkı örülmüş olan ağlar yırtıldı ve içeriye güneş ışığı girmeye başladı.

İnşallah güneşi tam olarak görebileceğimiz, hissedebileceğimiz günler de gelecek. Biliyorum o kadar kolay olmayacak ama en azından umudum var, umudumuz var.

Bizler umutlarımızı yitirmiştik, mutsuz uyuyan, korkuyla uyanan bir halk haline gelmiştik. Operasyonlar, baskınlar, komplo teorileri, tehditler, baskılar... Yıllarımız böyle geldi, böyle geçti.

Adına da “demokrasi” dendi.

Bize öğretilen demokrasi ile bizlere dayatılan demokrasi kavramı arasında kalmış aklı karışık bir toplum olmuştuk.

Değil geleceğimizi, günümüzü planlayamaz hale geldik.

 

DİKENSİZ GÜL BAHÇESİ

 

Sonuçlar açıklandığından beni en çok İzmirliler hakkında sosyal medyada dolaşan muhabbetler keyiflendirdi.

Keşke herkes İzmirli olsa, keşke her İzmirli 5 çocuk doğursa... Hashtagleri ile gezinen bu tweetleri gördükçe yüzümde gülücükler açtı.

Hele hele CHP’nin en çok tercih edildiği ilçe olan ve oy rekoru kıran Karşıyaka söz konusu olunca...

Ülke genelinde olduğu gibi İzmir’de de AK Parti büyük oranda oy kaybetti. 15 ay önceki yerel seçimde kazandığı 6 ilçenin 5’inde kaybeden AK Parti, her iki bölgeden ancak dörder milletvekili çıkarabildi.

İzmir 1. ve 2. Bölge’de 6’şar milletvekili çıkaran CHP, 2011’de kazandığı vekil sayısını korudu.

CHP vekillerini artıramadığına göre başarı nerede, neden seviniyorsunuz” sorusuna gelince. Bu sorunun cevabını tartışmak için bana kalırsa zamanlama yanlış. Bu konuyu ileride mutlaka masaya yatıracağız ama şimdi değil.

MHP’nin İzmir’de oylarını artırdığını, CHP oylarının bir kısmının HDP’ye kaydığını hepimiz biliyoruz.

İzmir’in genel tablosuna bakacak olursak son derece etkin isimleri meclise gönderdik.

Bir İzmirli olarak, hangi partiden olurlarsa olsunlar meclise giden bütün yeni isimlere, bütün milletvekillerimize başarılar diliyorum. Onlara hiçkimse dikensiz gül bahçesi vaat etmedi. İşleri hiç ama hiç kolay değil...