HABERTÜRK

İzmir’e yeni yıl hediyesi


30 Aralık 2011

AK Parti’nin İzmir’i ele geçirmek adına yaptıkları yaptırımlara bir yenisi daha eklendi.

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu daha da yıpratabilmek için şimdi de belediyenin yıllardır uyguladığı 60 yaş ve üzerindeki vatandaşlara indirimli ulaşım hakkı durduruldu.

Anlayacağınız, İzmirlilere yeni yıl cezası kesildi. İşin iç yüzünü bilmeyen İzmirliler ise alınan karar yüzünden İzmir Belediyesi’ni suçlamaya başladılar. Böylece CHP’li Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu yıpratma politikası başarıyla devam ediyor. İzmir intikamı, 60 yaşındaki insanların ellerinden kartları alınarak devam ediyor.

1 Ocak 2012’den itibaren İzmir’de yaşlı vatandaşlarımızın ucuz ulaşım hakkı yok. Ve bu hak İzmir Belediyesi tarafından değil, Ankara tarafından geri alındı. Normal şartlar altında verilen haklar geri alınmaz.

Ama söz konusu İzmir olunca...

Aynı yaptırım Ankara ve İstanbul içinde geçerli mi?

İzmir’de iptal edilen uygulama Ankara’da 60 yaşından gün alan herkesi kapsamaya devam ediyor. Yıllık 70 lira para ödeyen 60 yaş üstü herkes toplu ulaşımdan sınırsız yararlanıyor.

İstanbul’da ise toplu ulaşım araçlarına binen 60 yaş üstü vatandaşlardan 1,20 lira alınmakta. Ancak, 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında kanun kapsamına giren kişilerden evrakları getirdikleri zaman hiçbir ücret talep edilmiyor. İzmir, İstanbul, Ankara....

Türkiye’nin üç büyük şehri.

İstanbul’daki 60 yaş üstü vatandaşlarımız zengin sayılıp toplu ulaşım araçlarına az da olsa ücret öderlerken, Ankara’daki vatandaşlarımız ise Başkent’te olmanın ayrıcalığından faydalanmaktalar ve ücret ödememekteler.

(Ankara memur kenti sayılıyor.)

İzmir’e gelince....

İzmirli 60 yaş üzerindekiler ise zaten zenciler... Aynı ülkenin topraklarında yaşadıkları halde farklı şehirlerde olup bu kadar eşitsiz uygulamalara maruz bırakılan başka hangi dünya vatandaşları nerede vardır acaba?

İzmirliler ses verin...!