HABERTÜRK

İzmir’e olumlu haberler


04 Mart 2011

Dün posta kutuma düşen bir e-mail oldukça dikkatimi çekti; küçükbaş sütünde 2011 fiyatlarını ilk açıklayan il İzmir olmuş.
Aman ne güzel... ‘Sonunda İzmir bir konuda ilk olmayı başardı’ derken gün içinde ikinci müjdeli haber geldi; Yüksek Seçim Kurulu nüfus sayım sonuçlarına göre illere düşen milletvekili sayılarını yeniden belirlemiş. İzmir’in milletvekili sayısı 24’ten 26’ya çıkmış.
İzmir adına bu güzel haberleri dün ardı ardına alırken birkaç gün önce Habertürk Gazetesi Genel Koordinatörümüz Osman Gençer‘in yazmış olduğu serzeniş dolu yazı aklıma geldi. Ne diyordu Gençer:

İzmir, kamu yatırımlarında 10 yıl içinde, 81 il arasında 17’ncilikten 74’üncülüğe kadar düştü. İddia edildiği gibi, İzmir üvey evlat muamelesi mi görüyor?
Rakamlara bakıldığında, İzmir’in son yıllarda kamu yatırımlarında çok eksik kaldığı görünüyor. Devletin yatırımları İzmir’den elini ayağını çekmiş durumda. Bu el ayak çekilmesinin zamanına baktığınızda ise son 10 yıl dikkat çekiyor.

O nedenle de doğal olarak hemen şu soru akla geliyor: ‘İzmir, iktidar partisine oy vermediği için cezalandırılıyor mu? Buraya üvey evlat gibi mi davranılıyor?’ Hangi duyguyla yapılırsa yapılsın gerçekler, rakamlarla ortada. İzmir’in yatırımlardan hak ettiği payı almadığı, bütçeye sağladığı katkılardan geri dönüş elde edemediği aşikar. Ama bu kent Ankara’ya 24 milletvekili yolladı. Onlar ne iş yaparlar? Neden bu haksız tabloya itiraz etmezler? Neden kentlerinin hakkını aramazlar, yaygara koparmazlar? Niçin seslerini yükseltmezler? Onların da sorgulanması gerekmez mi?”
Osman Gençer, serzenişlerinde sonuna kadar haklı. İzmir, Ankara’ya artık 24 değil 26 milletvekili yollayacak. Değişen bir şey olacak mı?
Bana kalırsa olmayacak.
Birinci neden, İzmir yine AK Parti iktidarına teslim olmamanın cezasını çekecek.
İkinci neden ise siyasi partiler, milletvekili adaylarını yine Ankara’dan liderlerinin kararları doğrultusunda belirleyecekler. Bu nedenle seçilen milletvekilleri Ankara’ya gittiklerinde her zaman olduğu gibi bölgeleri için çalışacaklarına yine sadece Meclis‘te ellerini indirip kaldırarak vakit harcayacaklar. Aksi olsaydı İzmir gibi bir şehir, kamu yatırımlarında 10 yıl içinde, 81 il arasında 17’ncilikten 74’üncülüğe kadar düşebilir miydi?
Bu ayıbı temizleyecek 26 milletveki-li istiyoruz. İlgili makamlara duyrulur...!