HABERTÜRK

İzmir’e gelecek mülteciler nereli..?


28 Ağustos 2012

İzmir’de yapımına başlanan, Suriyeliler’in getirilip barındırılacağı iddiasıyla tartışmalara yol açan Mülteci Kabul ve Barınma Merkezi ile ilgili rahatsızlıklar devam ederken, milletvekilleri arasındaki söz düellosu da devam ediyor.

İki kişi konuşurken üçüncüye söz düşmezmiş... Biliyorum... Ama söz konusu İzmir ise beni susturmanın pek mümkün olmadığını hepiniz bilirsiniz... Şimdi gelelim konumuza; AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, mülteci kampına itiraz eden CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın yıllarca sağ partilerde politika yaptığını hatırlatarak atıfta bulunmuş.

Çıray’ın, CHP’nin en büyük ve kronik hastalığı olan popülizme çabuk uyum sağladığını da belirtmiş ve, “Sayın Çıray’ın ayrıca, Çiğli’ye yapılacak yabancı kabul görme ve geri gönderme merkezinin haksız bir ithamla suçladığı Bakanımız Ahmet Davutoğlu’nun Stratejik Derinliği’yle hiç ama hiç alakası yoktur. Bu her yıl yapılan bir organizasyondur. Gelen kişiler 10-15 gün kalacak, yasal işlemleri tamamlanınca da geri gönderilecektir. Belediye Meclisleri’nin bu merkezle alakalı aldığı kararların tarihine bakılırsa, bu konunun Suriye ile alakası olmadığı çok açık olarak görülecektir” diyerek, mülteci kampları hakkında açıklamalar yapmış.

Öncelikle Çıray’a ( ağ partilerde polikalar yaptı) diyerek laf atan Aydın Şengül’e şunları söylemek istiyorum; “Aytun Çıray’ın özellikle İzmir adına yapmış olduğu çalışmalara (gerek Ankara’da, gerek İzmir‘de) zaman zaman bilfiil (hatta birlikte çalışarak) şahit oldum. Gün geldi bazen Sayın Çıray’la politik bazı konular yüzünden tartıştığım da oldu.

Ama yiğidin hakkını yiğide vermek gerekir. Sayın Çıray ,son derece araştırmacı bir siyasetçidir. O kadar ki, iyi bir siyasetçi olarak mecliste hak ettiği yere halkın oyları ile gelmeyi başarmıştır.

Diyeceğim o ki, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İzmir ve İzmirliler adına, siyasi hayatı boyunca parti ismi gözetmeksizin siyaset yapmıştır. Yapmaktadır... Araştırmadan ,bilmeden kesinlikle ortaya çıkıp konuşmaz...” AK Parti milletvekili Aydın Şengül’ün, mülteci kampları hakkında yaptığı açıklamalardan yola çıkarak, açılacağı günden itibaren buraya yerleşecek olan mültecileri büyüteç altına alıyorum.

Kimler gelecek ,kaç gün kalacaklar ? Kim haklı kim değil....?

Hep beraber göreceğiz...