HABERTÜRK

İzmir’den çıkar çıkmaz durum nasıl?


09 Nisan 2011

İzmir; özel bir şehir olduğunu, farklı dokusu ve mozaik yapısını her zaman ispatlamıştır.

Her ne kadar İzmir’in bu özel yapısını bozabilmek amacıyla gereğinden fazla insan göçüne olanak sağlanmış olsa da hala İzmirlileri aşabilmiş değiller.

İşin güzel tarafı göç ile aramıza katılıp nüfusumuza dahil olan vatandaşlarımızın çoğunluğu bu farklı dokuya adapte olabildiler.

Nedeni ise başka hiçbir şehirde göremeyecekleri medeniyeti, insanlığı, dostluğu, huzuru bu şehirde bulmuş olmalarıdır.

Aşırı göçten İzmir ekonomisi etkilenmedi mi? Dünyayı etkisi altına alan küresel kriz Türkiye’yi etkiler de İzmir’i etkilemez mi?

Ülkemizi teğet geçtiği varsayılan ekonomik kriz, ülke genelinde olduğu gibi İzmir’de de tedirginliklere, işsizliklere, iflaslara sebebiyet verdi.

2011 seçimleri hayatımızda neleri değiştirecek?

12 Haziran seçimlerinin sonucu Türkiye adına tarihi bir dönemeç olacaktır. Seçim sonuçlarına göre kökten değiştirilmek istenen yaşam şeklimiz ya daha hızlı yol almaya devam edecek ya da bazı değerlere sahip çıkmaya çalışan kesim, bu değişim sürecini durdurmayı başaracak veya seçim sonucuna göre güçleri yettiğince değişim sürecini hız keserek geciktirmeye çalışacaklar.

Burnunuzu İzmir’den çıkarmamaya bakın...

2007 seçimlerinde CHP’nin ayakta kalan tek kalesi İzmir’di. 2011 seçimlerine kadar geçen süreçte AK Parti iktidarı denemiş olduğu hatta buna tehdit dahil, yolların hiçbiri ile İzmir’e hakim olamadı. MHP’nin ise yıllardır İzmir’de kemikleşmiş bir oy kitlesi vardır. Bu oy oranı ne yükselir ne de alçalır.

2007 seçimlerinde MHP 4, CHP 11, AK Parti 9 milletvekilini İzmir adına Ankara’ya göndermişti.

Peki neden 12 Haziran seçimlerinde İzmir’de aday adayı patlaması yaşandı?

Çünkü burnunuzu İzmir’den çıkardığınız an farkı fark edebiliyorsunuz. Çok basit birkaç örnek vereyim:

Manisa-İzmir arası 36 km. olup yol tam 21 dakika sürer. İzmir’den 9 milletvekili çıkarabilen AK Parti, Manisa gibi küçük bir ilde 5 milletvekili çıkarmayı başarmış.

İzmir-Aydın arası 130 km. olup yol aşağı yukarı 1 saat 18 dakika sürer. Son seçimlerde AK Parti, Aydın’dan yine 3 milletvekili çıkarabilmiş.

İzmir’de harikalar yaratan ve 11 milletvekili çıkaran CHP ise İzmir’den Manisa’ya gidene kadar geçen 21 dakikalık mesafede oldukça kayba uğramış ve sadece 1 milletvekili çıkarabilmişti.

130 km. daha giderek Aydın’a geldiklerinde ise durum farklı değil. CHP İzmir’den 1 saatlik uzaklıkta olan Aydın’da da son seçimlerde sadece 1 milletvekili çıkarabilmişti.

Bu gerçeği farkına vararak doğru strateji uygulayan siyasi partiler, İzmir ve çevresinde başarı sağlayabilirler. Bunun yolu da doğru yerde doğru adaylarla yola çıkmaktan geçiyor.