HABERTÜRK

İzmir'deki Suriyeliler


14 Eylül 2013

İzmir'e yerleştirilen Suriyelilerin sayısı hakkında her kafadan bir ses çıkarken konu hakkında duyulan rahatsızlığı daha önceki birkaç yazımda dile getirmiştim.
Fakar son günlerde İzmir'de , özellikle Basmane çevresinde vakit geçirip, kendi gözlerimle görene kadar durumun ciddiyetini kavrayamamıştım.Özellikle bu bölgedeki çehre ciddi bir şeklide değişmiş. Resmen her yerden karşınıza Suriyeliler çıkıyor.
Nereden, ne zaman, nasıl ve neden geldiler bizim şehrimize?
İzmir'de ne yapılmak isteniyor?
Ne planlıyorlar?
Ne yer, ne içer, nerede çalışır, nasıl yaşar, neyle geçinir bu insanlar?
Bu görüntüler İzmir'e uymuyor.
Hastanelerde, sokaklarda her yerde karşımıza çıkan bu tiplerin aramızda ne işleri var?
Neden sayıları bu kadar fazla?
Ya şehrimizde suç oranı artarsa?
Bir görüşmemizde CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray konu hakkında ki endişelerini dile getirmiş ve,
"Amacım karamsarlık ve panik havası yaratmak değil. Ancak daha önce yapılan uyarılara kulak asılmadığı ortada. Yeniden İçişleri Bakanı‘nı ve İzmir Valisini uyarmak istiyorum. İzmir Reyhanlı benzeri bir faciaya gebedir. AKP iktidarının Suriyelileri İzmir'e göndermesi İzmir ile hesaplaşmalarının göstergesidir. Her yapıdan kaçak Suriyeli İzmir'e gönderiliyor. Eğer Suriyeli kaçaklara oy kullandırmayı düşünüyorlarsa buna izin vermeyiz. Ülkemize mülteci adı altında terrörist ithal ediliyor. İzmir'de yeteri kadar işsizlik yokmuş gibi ucuz işçiler ortaya çıkıyor" şeklinde düşüncelerini aktarmıştı.
Şehre dönüp, İzmir sokaklarında dolaşmaya başlayınca CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Dr.Aytun Çıray'ın endişelerinin nedenlerini şimdi çok daha iyi anladım.
Bizler yaz rehaveti içinde tatil beldelerinde iken meğer İzmir'I sessiz sedasız Suriyeliler basmış.
Şimdi gerçekten merak etmeye başladım.
Sayın Çıray'ın dediği gib, sahiden AK Parti iktidarı İzmir'I ele geçirebilmek adına Suriyelilere oy kullandıracak kadar İzmir düşmanı olabilir mi?
Ya da şöyle sorayım, onların oy kullanmaları söz konusu olabilir mi?
Eğer kullanacaklarsa nasıl engel olacağız?
İçimizdeki İrlandalılar misali.