HABERTÜRK

İzmir'deki Diyarbakırlılar


24 Mart 2010


Aktüel dergisinin son sayısı İzmir "açılımsız kardeşlikten yana" başlığı atmış. Konu İzmir olunca yazının bulunduğu sayfayı açtım. Konu, "Faşist İzmir" tabiri olsa da anladığıma göre aslında İzmir'de dalgalanan kalpaklı Atatürk bayraklarına kafayı takmışlar. Aktüel tam 5 sayfa boyunca konuyu doluya koymuş olmamış, boşa koymuş yine olmamış.
İzmir'deki siyasi partilerin il başkanları ve akademisyenlerle konuşmuşlarına rağmen yine işin içinden çıkamamış olacaklar ki yazının sonunu şöyle bitirmişler:
"Faşist İzmir" tabiri mahkemelik oldu ama İzmir'in "beyazlığı" sorunları etnikleştirerek yansıtmadığı sürece çok pak. Ne yazık ki o paklığın üzerinde, etnik gerilimden kaynaklanan bazı lekeler duruyor. Zaten tam da bu noktada iş, İzmir'in temizliğine, demokratlığına vurgu yapanlara düşüyor..." Yani bana..!

BURADA AYRIM ASLA YOK!

Yazının içeriğinde İzmirlilerin Kürt düşmanlığı ele alınmış. İzmir'de Kürt düşmanlığı değil, PKK düşmanlığı var. Çünkü PKK ülkeyi bölmeye çalışıyor. İzmir'de buna kalpaklı Atatürk bayrağı sallandırarak karşılık veriyor. BDP İzmir İl Başkanı Ahmet Demiroğlu ise, "Hırsızlık yapılıyorsa, kapkaç oluyorsa hep Kürtler suçlanıyor" açıklaması yapmış. Bir İzmirli olarak şunu belirteyim; İzmir'de kesinlikle Kürt-Türk ayrımı yoktur. Güneydoğudan gelen vatandaşlar ağırlıklı olarak İzmir'i seçmekteler. Burada minik bir Diyarbakır kurulabilir. Verilere göre İzmir'de işsizlik 2008 itibariyle yüzde 11.8 iken, 2009'da yüzde 16.2'ye yükseldi. İzmir işsizliğin en fazla olduğu 8'inci şehir oldu.

BUNLAR İKTİDARIN PLANI

İzmirli kendine iş bulamazken göç ile gelen vatandaş nasıl bulsun? Zaten AKP'nin hedefinde, İzmir'i ele geçirebilmek için, göçle gelen bu nüfus var. İşte burada AKP döneminde yaygınlaşan sadaka kültürü devreye giriyor. Torbalarca kömür, erzak dağıtarak bu kesimden oy toplamaya çalışıyorlar. İktidar partisi arı deliğine çomak sokmadan önce, ne İzmir'de ne de Türkiye'de Kürt-Türk ayrımı diye bir kavram vardı. İzmir sokaklarında kalpaklı Atatürk bayrakları ise yaklaşık 7 yıldır dalgalanmakta. Yani sanıldığı gibi tepki Kürt vatandaşlara değildi. Tepki PKK'lıları savunan, ülkeye bölmeye çalışan herkese...
İzmir Türkiye'nin en demokratik, en çağdaş şehridir. Öyle ki; değil faşist olmak, aslında demokratik açılımlara örnek tek şehirdir.