HABERTÜRK

İzmir'de DP ve Anavatan farklılığı


14 Ekim 2009


Bu hafta sonu gerek Demokrat Parti gerekse Anavatan için son derece önemli kongrelerle doluydu. Cumartesi günü Demokrat
Parti İstanbul İl Kongresi gerçekleşti. Kongreye gittiğimde, eski-yeni birçok tanıdık simaya rastladım. DP İstanbul İl Kongresi’nde mevcut aday Tekin Enerem, tek aday tek liste olarak yeniden İl Başkanı seçildiğinden, salonda fazla bir heyecan
yoktu.
Yılların siyasetçisi Orhan Keçeli kongrenin renkli yüzüydü. Divan başkanlığını yöneten Keçeli, ülkenin neden DP’ye halen ihtiyacı olduğunu, birleşmenin önemini sık sık dile getirdi.
Orhan Keçeli’nin konuşmasının ardından salona gelen Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk, gerek Anavatan’lı gerekse DP’li üyeler tarafından coşkuyla karşılandı. Yılların siyaset duayeni Hüsamettin
Cindoruk’un yaptığı konuşmada sarf ettiği sözler ayrı bir yazı konusu.

MEYVELERİNİ VERİYOR

Şimdi gelelim, Pazar günü gerçekleşen Demokrat Parti İzmir İl Kongresi’ne...
Uzun zamandan beri hareketli geçeceğinin sinyallerini veren İzmir il kongresinin dedikoduları, kongreden önce yola çıktığından; herkesi “Bakalım neler olacak” merakı sarmıştı.
Aslına bakarsanız bu durum gösteriyor ki; Demokrat Parti ve Anavatan’ın birleşmesinden beklenen bereket meyvelerini vermeye başlamış. Belki de çok uzun yıllardan beri her iki parti de böyle coşkulu bir kongre yaşamadı. Birçok, bakanlık dahi yapmış olan eski siyasetçilerin, sadece parti delegesi olabilmek için girdiklerini mücadele, bana kalırsa son derece önemli bir gelişme.
Kongre salonuna gelince.. DP İzmir il kongresi istemeden de olsa, sanki biraz Mehmet Ali Bayar’ın, sanki biraz da Rıfat Serdaroğlu’nun şovuna alet olmuş. Salondaki havadan bunu anlamamak mümkün değildi. Her iki siyasetçi de kendilerine ayrılmamış olan yerlere oturmak için son derece fütursuzca hareket ettiklerinden, az da olsa gerginliğe sebebiyet verdi.

BAŞARILAR DİLERİM

Cindoruk’un 16 Mayıs’ta Genel Başkan seçildiği kongrede son dakikada aday olan ve yanlızca 16 oy alabilen Bayar’ın, sık sık Cindoruk aleyhinde konuşması, İzmir kongresinde genel merkezin adayı yerine Turhan Arınç’ı desteklemesi, kafaları oldukça karıştırdı. Gelelim eski sağlık bakanımız Rıfat Serdaroğlu’na; aktif siyaset için temaslarını sürdürdüğünü bildiğim Serdaroğlu, İl Başkanı Fatih Dalan’ın listesinde birinci sıradan Ankara Delegesi oldu.
Sonuç; beklenen oldu. Gençlik ve değişim, DP’ye damgasını vurdu ve İzmir farklılığını bir kez daha kanıtladı. Fatih Dalan ve yönetime başarılar dilerim..