HABERTÜRK

İzmir - İstanbul


24 Aralık 2011

2011 yılının son günlerini yaşarken bana verilebilecek belki de en güzel (hayal de olsa) haberi gazete sütunlarında gördüğümde bir çırpıda okudum.
İstanbul - İzmir arası, karayolu ile sonunda 3.5 saate inebilecekmiş. Türkiye’nin en büyük otoyol projesi olan Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu finansmanıyla ilgili bankalarla ilk imzaları atmışlar.

Hayali bile güzel... Düşünsenize; İstanbul’dan İzmir’e gitmek için yola çıkıyorsunuz ve tam 3.5 saat sonra İzmir’de evinizin önündesiniz.
Tabi İstanbul’da şehir trafiğinden çıkıp otoyola girmeyi başarabilirseniz. İstanbul’un neresinde olursanız olun, İzmir otoyoluna ulaşmanız en iyi ihtimalle 3 saat sürer. Yeni yapılacak otoyol sayesinde de 3.5 saatte İzmir’e vardınız diyelim... İzmir’e girdikten sonra evinize varmanız da bir saat sürer mi? Sürer... Anlayacağınız yine ortalama (bugünkü şartlarda olduğu gibi) 8 saatte İstanbul’dan İzmir’e gelebileceksiniz.
Yani Arap Hasan, Hasan Arap misali....

Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu projesi, Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ tarafından yapılacakmış. Bu firmanın ortaklarına şöyle bir göz attım; Nurol - Özaltın - Makyol - Astaldi - Yüksel - Göçay ortaklığı.

Bu firmalar kimlere ait?

Akbank, Finansbank, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Ziraat Bankası ile Yapı ve Kredi Bankası yerli koordinatör bankalar (MLA); BIIS, Citigroup, Credit Agricole, İslam Kalkınma Bankası, IFC (Uluslararası Finans Kurumu), EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası), Mizuho, Suudi Milli Ticaret Bankası, Unicredit ve West LB de uluslararası ön koordinatör bankalar olarak Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu (İzmit körfez geçişi ve bağlantı yolları dahil) projesinin finansmanı için yaklaşık 4 milyar dolar sağlamak üzere görevlendirilmişler. (Arap bankalarına dikkat...!)
İstanbul - İzmir arasının 3.5 saat süreceği hayali için alınacak 4 milyar dolar kredi...
Hayaller gerçek olsa önce İstanbul trafiği iyileştirilirdi. Ve bu paralar önce çözüm için harcanırdı. Normal şartlarda 10 dakikada alınacak olan mesafelerin 2 saatte alınıyor olması, trafiğin içinde oturup bekleyerek geçirilen onca zaman...

İnsanları çileden çıkarıp delirme noktasına getiren İstanbul trafiğine çözüm aramak yerine, ulaşılması bile en az 3 saat sürecek olan İzmir Otoyolu’na harcanacak 4 milyar dolar kredi.
“2011 yılında zamanının çoğunu nasıl ve nerede geçirdin?” diye soranlara yanıtım, “İstanbul trafiğinde, arabanın içinde oturarak” olduğundan kimse beni 3.5 saatlik yol için kandıramaz.