HABERTÜRK

İzmir hassasiyeti


28 Kasım 2009


Olayın üzerinden günler geçti. Hani kafanı bir yere çarparsın, başlarda canının yanmadığını zanneder, ilerleyen saatlerde acısı çıkmaya başlayınca ancak canın yandığını anlarsın. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün İzmir'e gelişi ve ardından yaşanan olaylar bana bu durumu anımsattı. Önce herkes bir sersemledi. Ve sanırım ardından da; "Allah, Allah ne oluyor yine bu çıkıntı İzmirlilere, yine neyi beğenmediler, kabullenmediler acaba" düşüncesi hakim oldu. Herkesin aklı başına geldiğinde ise İzmir'in, İzmirlilerin tepkisi tartışılır hale geldi.

GÖZÜM O HABERE TAKILDI

Hemen hemen her gece bütün haber kanallarında İzmir'de yaşanan olaylar ele alınmakta. Ben ise şaşkınlıkla izlemekteyim. Ahmet Türk'ün İzmir'e gelişi ve yaşanan olaylar hakkında ki düşüncelerimi bir İzmirli gözü ile yazmış, zamanlamanın yanlışlığı, İzmir'in haklı hassasiyetine değinmiştim. Bugün bir başka konu hakkında köşe yazımı yazmak için bilgisayarın başına oturduğumda gözüm sadece Habertürk'te çıkmış bir habere takıldı.
Haberde şöyle yazıyordu; "Demokratik açılımla K. Irak'tan 34, Kandilden 8 silahlı PKK'lı indi ama süreç içinde dağa çıkışlar arttı. Terör örgütü, 35 kişinin PKK'ya katıldığını duyurdu. Bu iddia istihbarat raporlarınca doğrulandı. Raporlara göre PKK, demokratik açılım sürecinin örgütün tasfiyesine yönelik bir girişim olduğu propagandasını yaparak taraftar toplamaya başladı ve çıkışlar arttı."

ARTI BİR KAZANDILAR

Haberi okuduğumda filmi geriye sardım, Kandil Dağı'ndan 8, Habur Kampı'ndan 26 kişi olmak üzere toplam 34 kişilik 'Barış Grubu', terör örgütü ele başısı Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Türkiye'ye teslim olmak için Habur Sınır Kapısı'ndan giriş yaptığında 'Barış Grubu'nu 50 bin kişi karşılamıştı. Hem de davul zurna ile... Ortalık ayağa kalkmış, konu günlerce ekranlarda tartışılmıştı. Açılımlar devam ettiği sürece de bu tartışmalar bitmeyecek. Sonra araya domuz gribi girdi. Birden gündem değiştirildi.. Ve İzmir'in tepkisi ile yeniden 'Demokratik açılım' tartışılır hale geldi. Doğru değil mi?
Evet, ne yazık ki öyle..
İyi ki İzmir var..
Ne mutlu bana ki İzmirliyim. 34 indi, 35 çıktı... Yani PKK'lılar artı bir kârlılar. Oldukça demokratik bir açılım olmuş değil mi? İnanın bu konuda ne yazacak, ne de söyleyecek söz bulabiliyorum artık..