HABERTÜRK

İzmir hareketli ve bereketli


03 Nisan 2012

Hafta sonunu İzmir’de geçirmenin mutluluğu içinde İzmir ile ilgili her türlü gelişmeyi dört gözle takip ettim.

MERYEM ANA

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da hafta sonunu benim gibi İzmir ve çevresinde geçirdi. Bülent Arınç, eşi Münevver Arınç ile birlikte geldiği İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay ve diğer ilgililer tarafından karşılanarak Selçuk’ta Meryem Ana ziyaretinde bulundu.

Meryem Ana, benim de keyifle ziyaret ettiğim tarihi bir ibadet yeri. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ziyaret edeceğini duyduğumda uzun zamandır gidemediğim aklıma geldi ve minik akıl defterime en kısa zamanda Meryem Ana ziyareti yapmam gerektiğini not aldım.

LİMAN SORUNU

Kordon’da gezinirken İzmir Alsancak Limanı’nda yeni kruvaziyer sezonunun sancılı başladığı dedikodularına kulak kabarttım. Kruvaziyer firmalarının İzmir’e seferlerini artırması ile limanın gemi yanaşma kapasitesi birbirine uymamış.

Bazı gemilerin limana yanaşamaması sorunu ortaya çıkmış. Özellikle 7 Haziran ve 17 Temmuz tarihlerinde gelecek 4 büyük gemi için çözüm aranmaktaymış. Özellikle İzmirli esnaf, bu konunun ivedilikle çözülmesini talep ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “İzmirlilerin denizle ilişkisini güçlendirmekte uygulanacak tasarım stratejisi planı” adlı çalışma, bu soruna çözüm olabilir mi? Olacağını sanmıyorum çünkü projede yer alan ekipler, Körfez’i dört ayrı bölgeye ayırmış. Hafta sonu Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen toplantıda, bu projeler kamuoyu ile paylaşıldı.

Mavişehir-Alaybey, Alaybey-Alsancak Limanı, Alsancak Limanı-Konak, Konak-Üçkuyular arasında kalan bölgeler bir bütünün parçaları olarak ancak kendi çevresel özellikleri doğrultusunda tüm fiziksel özellikleriyle yeniden tasarlanmış.

Projede yer alan 5’inci bir grup ise kent kimliği üzerine çalışmalar yapmış. Yani Alsancak Limanı’nın genişletilmesi, gelecek gemilerin yanaşamama sorunları ile ilgili bir çalışma gözüme çarpmadı.

Makyaj yerine asıl bu önemli soruna çözüm aransa ve İzmir esnafı da rahat bir nefes alsa... Değil mi?

GAZİEMİR TRAFİĞİ

İzmir Gaziemir Optimum AVM’nin açılışı son derece görkemli ve güzel oldu. Meraklı halkımız da pazar günü güneşin tadını çıkaracağına, mesire yerine gider gibi oluk oluk Optimum AVM’ye akın etti.

Halkımızın AVM görme merakını unuttuğumdan sıkışık trafik yüzünden ben de az daha 16.50 İstanbul uçağını kaçırıyordum.

Sanırım yakında ‘Gaziemir trafiği’ diye, yeni ve nur topu gibi bir sorunumuz daha olacak.