HABERTÜRK

İzmir faşist mi?


19 Şubat 2010


İntegral Araştırma şirketi adında bir şirket Ocak ayı içinde metropol alandaki 11 ilçede 1695 kişi ile yüz yüze görüşerek anlamsız bir anket yapmış. Anlamsız diyorum çünkü hayatımda hiç bu kadar saçma sapan bir anket görmedim. İntegral Araştırma şirketinin iş edinip anket yaptığı sorusuna bakar mısınız? Ankette İzmirlilere, İzmir'in giderek faşist bir kent olduğuna katılıyor musunuz?" sorusu yöneltilmiş. Bu ankete gerekçe olarak araştırma şirketi, kapatılan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün de yer aldığı parti konvoyunun 22 Kasım 2009'da İzmir'de taşlanmasından sonra başlayan 'faşist' söylemi imiş. Konu hakkında daha önce de bir İzmirli olarak yazmak zorunda kalmıştım. Bugün yine aynı zaruriyet içindeyim.
Yazık... Hem de çok yazık...! Keşke herkes İzmirli olabilse... İzmirli yüreği, cesareti, alçak gönüllülüğü, laikliği, modernliği, çağdaşlığı taşıyabilse.

NELER SORULMUŞ?

Keşke bütün Türkiye "Biz İzmirliyiz" pankartı kaldırsa ya da kaldırma cesareti gösterebilse.
Ben İzmirliyim! Ve bu anlamsız ankete yanıt verme gereği bile duymuyorum. Ankete yanıt verenlerin yüzde 15'i 'katılıyorum', yüzde 9'u kesinlikle katılıyorum, yüzde 62'si ise 'Bu yakıştırmaya katılmıyorum' cevabını vermiş. Böylece şehrin faşist olduğunu düşünenlerin sayısı yüzde 24'ü bulmuş. Yine aynı anketin devamı olarak katılımcılara şu soru sorulmuş; "Kendinizi hangi etnik gruba ait hissediyorsunuz?" Katılımcıların yüzde 67'si Türk, yüzde 16'sı 'Kürt' yanıtını vermişler. Yani anlaşılacağı gibi İzmir'i faşist bulanların muhtemelen büyük bir kısmı İzmir'e göçle gelip yerleşmiş olan Kürt vatandaşlarımız. Neyse dönelim anketin devamına. Yine İzmir'de yine aynı anketin devamı olarak katılımcılara şu soru yöneltilmiş; "Kendinizi en yakın gördüğünüz siyasi eğilim hangisi?" Bu soruya "milliyetçi" cevabını verenlerin oranı yüzde 21 iken, "sosyal demokrat", laik ve cumhuriyetçi diyenlerin oranı ise yüzde 22 olmuş.

KENDİLERİNE BAKSINLAR

Anketi yapma gereği duyan bu sonuçtan ne gibi yorumlar çıkaracak bilemiyorum ama, ben size kendi yorumumu söyleyeyim. İzmir; milliyetçi, cumhuriyetçi, laik, sosyal demokrat, Atatürkçü, harika mı harika bir şehirdir. İzmir'e, İzmirlilere dil uzatmaya kalkıp bu tarz anketlere gerek duyanlar lütfen öncelikle "faşist" kelimesinin lügat anlamını iyice okuyup yorumlasınlar, ardından da bir kez daha İzmir konusunu dillerine dola-sınlar. Ne mutlu İzmirliyim diyene!