HABERTÜRK

İzmir depreme hazır mı?


01 Kasım 2011

Van’da 6 kişiyi enkazdan sağ çıkararak hayata döndüren AKUT İzmir Temsilcisi Ömer Karaca yaptığı bir söyleşide İzmir’de meydana gelecek muhtemel depremde dar sokakların sıkıntı yaratacağını söylemiş.

Sadece dar sokaklar sıkıntı yaratsa iyi...

Karaca, şöyle devam ediyor: “Korkunç bir olumsuzluk olarak karşımıza çıkıyor. 7’nin üzerinde bir deprem halinde binaların yıkılmasıyla dar sokaklar tamamen enkazla dolar ve ulaşım zorlaşır. Alsancak’ta, Konak’ta, Göztepe’de, Karşıyaka’da, Bayraklı ve Bornova’nın bazı bölgelerindeki tüm yollar böyle bir durumda kilitlenir. Bu kilitlenme, 1995’te Japonya’da meydana gelen Kobe depreminde olduğu gibi yangınları beraberinde getirir. İzmir’deki en büyük tehlike işte bu. Yollar kilitlenecek, yangınlar olacak ve kurtarma olmayacak. Göztepe’nin herhangi bir sokağında, Karşıyaka’nın herhangi bir mahallesinde yollar kapandığında kim ulaşacak?”

Karaca’nın söyleşisini okuduktan sonra kendimce İzmir adına ufak bir araştırma yaptım. Kayıtlardaki 6.4’ün üzerinde son büyük deprem 1870 senesinde meydana gelmiş. Uzmanların dediğine göre 140 yılda bir yıkıcı depremlerin tekrarlandığını varsayarsak, bir sonraki depremin yakın bir tarihte yaşanacağı düşünülmekte. Kenti boydan boya saran İzmir kırığının bu şiddetteki depreme sebebiyet vereceği ise bilinen bir gerçek.

Böyle bir durumda, İzmir Körfezi’nin kuzey kısmı ile dolgu alanları üzerine inşa edilen Alsancak’ın bir bölümü, Bayraklı, Karşıyaka, Bostanlı, Mavişehir ve Çiğli, depremden en çok etkilenecek alanlar olarak gösteriliyor. Bu bölgelerdeki yüksek yapılaşmalar ise zararı mutlaka artıracaktır. Şahsen kendim de, uzun yıllardan beri Mavişehir’de oturmaktayım. Özellikle de Mavişehir ve çevresinin 6.4 büyüklüğündeki depreme göre tasarlandığını bilsem de yine yaşanan ve şiddeti gittikçe artan depremlerden dolayı içim rahat değil. Çünkü uzmanlara göre İzmir’de 6,4’ten daha büyük olan depremler yıkım getirirmiş. Bilmeyenler için söyleyeyim; 1901 ile 2000 yılları arasında İzmir merkezli 11 depremden dördü 6.4’ten daha büyük meydana gelmiş.

Yer hareketleri, 2000 ile 2100 yılları arasında da 6,4’ten daha büyük en az 5 deprem olacağını göstermekteymiş. Bunların 3 tanesi ise yıkımlara sebep olacakmış. Uzmanlara göre İzmir’de özellikle Kadifekale bölgesinde tehlike büyük.

Uyarılara rağmen o bölgedeki yapıların tasfiyesi için neden çözüm aranmıyor? Yumurta kapıya dayanıp da Kadifekale insanların başına indiğinde mi sizce aklımız başına gelir? İş işten geçip, yüzlerce binlerce vatandaşımız hayatını göz göre kaybedince mi?

Ne yapmalıyız?

(Devamı yarınki yazımda)