HABERTÜRK

İzmir CHP'de önseçim hayali


15 Mart 2013

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur’un, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na mektup yazarak, önseçim istemesi CHP İzmir örgütünü hareketlendirmiş.

Çakmur’un yazmış olduğu ve içeriğinde “Örgüte güvenmezseniz iktidar olamazsınız. Örgütüne güvenmeyen bir parti eliti, halkın güvenini kazanamaz. Çünkü halk kendisine de güvenilmeyeceğini bilir. Unutmayın, hesap vermeyenler hesap soramazlar. Eğer iktidara gelmek istiyorsak, örgütümüze ihtiyacımız var. Bu ancak örgütü partide iktidar sahibi kılarsanız olabilir” cümlelerinin yer aldığı mektubun Ankara bazında önem taşıdığını hiç zannetmiyorum.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye gündemi ve Türkiye Cumhuriyetinin hayati önem taşıyan sorunları ile boğuşurken sizce İzmir’deki ön seçim taleplerini ciddiye alır mı almaz mı?

Önümüzdeki yerel seçimlerin özellikle İzmir ve ilçeleri adına önemini kavrayaman sadece koltuk derdine düşmüş siyasetçileri Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu şu tehlikeli dönemde Ankara’da kimse ciddiye almaz.

Hele hele söz konusu İzmir ise...

UYARIYA KULAK VERİN...

Mektubu değerlendiren CHP İl Başkanı Ali Engin, “İzmir’de önseçim olmayacak, eğilim yoklaması olacak. Eğilim yoklaması bazı ilçelerde tüm üyelerin katılımıyla bazı ilçelerde ise önseçim delegeleriyle yapılabilir” açıklaması yaparak “ön seçim “ konusunda son noktayı koymuş.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun son İzmir ziyareti esnasında “CHP’nin üye yapısı” hakkında yapmış olduğu haklı eleştiriler belli ki hedefi tam ortasından vurmuş. Sayın Çakmur’un mektubu, örgüt başkanlarının tümünün ön seçim talepleri özellikle bu durumu açık ve net ortaya koyuyor.

CHP İzmir İl ve ilçe örgütleri yıllardır içten içe kaynayan cadı kazanından farksızdır. Bunu herkes bilir... Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun(yeni de olsa) bu durumu bilmemesi mümkün mü?

AK Parti’nin ele geçirmeyi başaramadığı en önemli şehir olan İzmir’de CHP örgütlerinin (günün koşulları ve İzmir’in önemi göz önüne alındığında) ön seçim isteme hakları yoktur. Çünkü ön seçimlerde neler yaşandığını kendileri çok iyi bilirler...

CHP İzmir İl ve ilçe örgütlerine tavsiyem; Genel Başkanınızın sözünü dinleyin. Üye yapısını sağlıklı hale getirin. Kendi öz eleştirinizi yaparak kendinizle yüzleşin. Ve unutmayın...

Önümüzde ki yerel seçimler sadece CHP’nin değil, İzmir’in canını kurtarma seçimi olacaktır.