HABERTÜRK

İzmir başka, KSK bambaşka


18 Mayıs 2011

Yıllardır klişeleşmiş bir şekilde; “Nerelisiniz ?” sorusuna, “Karşıyakalıyım” şeklinde yanıt veririm.

Yani, İzmirlisiniz...?”

Hayır, Karşıyakalıyım.. İzmir 35, Karşıyaka 35,5 olur. Biz 35,5 oluyoruz.”

Dün İstanbul’dan bindiğim uçak İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na tekerleklerini değdirdiği an “Oh... Çok şükür yine İzmir’deyim” şeklinde her zamanki gibi mırıldandım ve uçaktan iner inmez gökyüzüne baktım. Bu hareket sanki benim İzmir serenatım haline geldi.

Havaalanından bindiğim taksi Karşıyaka’dan geçerken geleneksel Karşıyaka festivalinin son günü olduğunu unuttuğumu, Bostanlı pazar yerinden geçerken fark ettim.

Geçenlerde annem aramış; “Ayşem, Karşıyaka’nın güzelliğini görmeni isterdim. Çiçek festivali başladı, her yer rengarenk. Denizde yüzlerce kayık ve rengarenk çiçekler var” diyerek benim Karşıyaka özlemimi depreştirmişti.

Karşıyaka Belediyesi’nin bu yıl 10’uncusunu düzenlediği, 17 Mayıs’a kadar süren Karşıyaka Çiçek Festivali, Bostanlı pazaryeri alanında yapılırken, 50’nin üzerinde üretici festival alanını çiçek bahçesine dönüştürmüşler.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın Çiçek Festivali bünyesinde yapılan balkon yarışması hakkındaki “Karşıyaka’nın en güzel balkon ve bahçelerini seçeceğiz. Sahildeki bütün binaları çiçeklendireceğiz. Bunlar bizim çevreye bakışımız, doğayla buluşmamız.

Balkonlara begonviller dikeceğiz. Ben emeği geçen herkese ve çiçekçilere, üreticilerimize çok teşekkür ediyorum” açıklaması ise hem sahil sakinlerine hem de Karşıyakalılara yeni bir heyecan getirmiş...

Karşıyakalılara seçim bahane... Şimdiden annem dahil bütün Karşıyakalılar balkonlarını çiçeklendirmeye, süslemeye başladılar bile. ( Kıymetini bilelim)