HABERTÜRK

İzmir AK Parti notları


21 Haziran 2014

Okulların kapanması ile birlikte sonunda ben de tatil havasına girebildim ve soluğu memleketimde İzmir’de aldım.

Haftalardır yağan yağmurlar yüzünden Haziran ayında mıyız yoksa Nisan’da mı, malum hepimiz şaştık kaldık. (Her ne kadar ben sizlere bu satırları yazarken gök gürlüyor olsa da İzmir’in yağmuru bile bir başka güzeldir. Yağar geçer... Gökkuşağı ile birlikte güneş açar. Anlayacağınız bir başkadır benim memleketim.)

İzmir’e adım atar atmaz gazetemi ve çalışma arkadaşlarımı ziyaret ettim.

Habertürk İzmir Bölge Temsiciliği ile AK Parti İl Başkanlığı aynı binada olduğundan, bizim kata çıkarken AK Parti katındaki yoğun kalabalık dikkatimi çekti.

Meğer il başkanlığı seçimi yaklaştığından AK Parti teşkilatları arasında adaylar konusunda hummalı tartışmalar yaşanmaktaymış.

AK Parti İzmir İl Başkanı’nı belirlemek üzere hazırlanan raporlar tamamlanmış. Rapor AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’ya teslim edilecekmiş.

Raporda adı geçen isimleri gördüğümde ne yalan söyleyeyim gözlerime inanamadım.

Önce AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu için birkaç not düşmek istiyorum.

DP Genel Başkanlığı yaptığı dönemde Süleyman Soylu ile sık sık bir araya gelmiştim. AK Parti’ye geçtiğini duyduğumda iktidar partisi aleyhine yaptığı söylemleri hatırlayarak sözlerini bu kadar çabuk yutmasına şaşıp kalmıştım.

Ardından 30 Mart yerel seçimlerinde Karabağlardan Belediye Başkan adayı olan yılların DP’li Necip Kalkan’ı ve yine (DYP ve DP ile özdeşmiş olan ) eski DYP Milletvekili (bugün Ödemiş’ten AK Parti Belediye Meclis üyesi) Erkut Şenbaş beni şaşırtmışlardı.

Ve şimdi de yine 2 hafta önce AK Parti’ye katılan DYP eski Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Ulupınar. AK Parti İzmir il başkan adayları arasında adının geçtiğini duyunca az daha küçük dilimi yutacaktım.

AK Parti İzmir’in 30 ilçesinin 27’sinde belediye başkan adaylarını açıkladığında Necip Kalkan’ın Karabağlar’dan aday gösterilmesine teşkilatlardan tepki gelmiş. Aynı şekilde partiye 10 gün önce CHP’den geçen Hasan Özcan’ın Balçova’dan aday gösterilmesi de ortalığı karıştırmış. 2 hafta önce AK Parti’ye katılan DYP eski Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Ulupınar’ın liste dışı kaldığı söylentileri ise dedikodu mu değil mi bilemiyorum ama teşkilatlar inanın hiç de haksız sayılmazlar. Ayşem KALYONCU akalyoncu@htgazete.com.tr