HABERTÜRK

İzmir adalet istiyor


26 Temmuz 2011

Futboldan zerre kadar anlamam. Benim için futbolun anlamı yuvarlak bir topun peşinde koşan 22 kişiden başka bir şey değil.

Her ne kadar konuya karşı bu kadar bilgisiz olsam da çevremde konuşulanlara, yaşanan olaylara ilgisiz değilim.

Hele hele söz konusu İzmir takımları ve de özellikle Karşıyaka ise...

Futbolda İzmir’e büyük haksızlık yapıldığını görmek için futbol duayeni olmaya gerek yok. Futbol camiasındaki sıkıntılı tartışmalar için de İzmir’e haksızlık yapıldığı açıkça telaffuz edilmekte. Ve ne yazık ki bu konudaki görüş birliği oldukça fazla.

Diyarbakır’daki maç, 2004’te yaşanan olaylar, İzmir ve İzmir takımlarına yapılan haksızlıkların açık ve net örnekleridir. Bu haksızlıkların ivedi olarak giderilmesi gerektiğine inanıyorum.

Yani anlayacağınız çözüm şart...!

Karşıyaka, ikinci lig olan Bank-Asya liginde ikinci sırada. Altay ise ikinci ligden bir alt lige düştü. Takımların dünya kadar da borçları var.

Göztepe ise amatör kümeye kadar düşürülmüş, TMSF’nin eline düşmüş durumdayken yıllar içinde Altınbaş Holding tarafından TMSF’den alınarak büyük zorluklarla ikinci lige çıktı.

İzmir’in bütün takımlarına sahip çıkılarak yapılan haksızlıklar karşısında çok geç olmadan adalet sağlanmalı. Hak, hukuk istemek özellikle bugün için bütün Göztepe, Karşıyaka, Altay, Altınordu ve İzmirspor taraftarlarının yadsınamaz haklarıdır.

NE YAPILMALI?

Bütün bu olumsuzlukları İzmir lehine çevirmek için öncelikle mevcut tesisler ve stadlar İzmir kulüplerine 49 yıllığına kiraya verilmeli. Bu alanları spor kulüpleri değerlendirmeli. Ayrıca 35 bin kişilik yeni stad yapılması için yer tahsisi yapılmalı. Yeni stadların yapılması için İzmirliler mutlaka desteklenmeli.

Tabi bunlar için ekonomik rahatlık gerektiğini hepimiz bilmekteyiz. Ekonomik olarak gücü nasıl kazanırız?

Seçim döneminde AK Parti’nin İzmir’e sunduğu 35 çözüm paketinin içinde yer almadıktan sonra bu sorunlar çözüme ulaşabilir, İzmir takımlarının yüzleri gülebilir mi?

Sorunun yanıtını sanırım hepimiz biliyoruz.

Her ne kadar futboldan anlamasam da İzmir ve İzmir’e ait her türlü problem çözüme ulaşmadıkça ne bana ne de 35 çözüm paketini sunan vekillerimize rahat yüzü var.

Bu böyle biline... Benden söylemesi...