HABERTÜRK

İstediğiniz kişiye 8 dakikada nasıl “evet” dedirtirsiniz?


07 Eylül 2010

Bir kişinin bir şeyi birkaç dakika öncesine göre farklı yapmasını istiyorsanız, karşınızdaki kişinin size “evet” demesini ve bunu hemen şimdi ya da 12 Eylül’e kadar söylemesini istiyorsanız, işte size tavsiye edeceğim kitap: “İstediğiniz kişiye 8 dakikada nasıl ‘evet’ dedirtirsiniz?”
Kitap “kalıcı değişim zordur” diyor. Bu kitap insanların size hem kısa hem de uzun vadede “evet” demelerini sağlıyor. Referandum konusunda o kadar çok “hayır” dedim, diyeceğim ve de diyorum ki... Sonunda bu kitabı keşfettim. Çünkü beni ikna etmeye çalışanların hiçbiri beni “evet” demeye ikna edemediler. Ne yazık ki, insanların yaptığı bazı şeyler, bizim onların yapmasını istediğimiz şeylerle tamamen zıt olabiliyor. İşte insanları etkileme ve ikna etme sanatı burada devreye giriyor.
AK Parti’lilere son çırpınışlar olarak bu kitabı teklif ediyorum. Her ne kadar ben hala olumsuz düşmeye devam ediyor olsam da, çıkmayan candan umut kesilmezmiş...
İnsanların kendilerini değiştirmek istediklerinde bile, bu genellikle başaramadıkları bir durum olabiliyor. Eğer gerçekten değişmek istiyorlarsa, bunu başarabilirler, diye düşünüyorsunuz...
Hiç de öyle değil...
Peki neden ?
Kitaba göre yeni bir alışkanlık edinmenin 21 gün sürdüğü söyleniyor.
Fakat kimi insanlarda ( yani benim gibi) yeni alışkanlıklar yaratmak çok nadiren eski bir alışkanlığı ortadan kaldırıyormuş, o da kaldırabilirse... Yani anlayacağınız ben bir istisnayım. Bu nedenle hala kitaptan medet umulabilir.

+

Son zamanlarda hangi masaya otursam hep aynı tartışmalar; hangi kanalı açsam aynı tartışmalar. 13 Eylül sabahını iple çeker oldum.
Aslında yine kurtuluş yok... 13 Eylül sonrası da sandıktan çıkacak olan sonuca göre tartışmalar yine devam edecek...
Türkiye nereye gidiyor? Batıyor muyuz, çıkıyor muyuz...
Bu arada asıl önemli konular göz ardı edilmekte. Memleketin YÖK Başkanı, Milli Eğitim Bakanı neredeler?
Sorular çalınmış, insanlar işsiz kalmış, öğretmen atamaları yapılamamış...
Varsa yoksa “evet” ya da “hayır” tartışmaları.
Hayır kardeşim, hayır! İstediğiniz kitabı önüme koyun. Beni kimse değiştiremez!