HABERTÜRK

İstanbul-Pakistan hattı


30 Ekim 2010

İnanın İstanbul’da yakında çıldırmak üzereyim. Yaklaşık 15 gündür ne güzel huzurla İzmir’de yaşamaktaydım. Önceki gün öğlen 13.00 uçağı ile İstanbul’a döndüm. Nasıl olduysa şans yüzüme güldü ve belki uzun zamandır ilk kez THY, rötar yapmadı ve uçağım zamanında kalktı.
Bu arada geçen hafta THY uçağı ile İstanbul’dan İzmir’e gelirken sizlere başıma geleni anlatmadan geçemeyeceğim. O gün İstanbul-İzmir 15.00 uçağına bindiğimde oldukça yorgundum. Uçakta yerimi alır almaz, göz kapaklarıma hakim olamadım ve uyumuşum. Bir an bir sarsıntı ile gözlerimi açtım ve “hah, indik...” düşüncesi ile saatime baktım 16.05 idi... Tam emniyet kemerini çözmek için harekete geçtiğimde uçak harekete geçti. Şaşkınlıkla dışarı baktım. Birde ne göreyim? Uçak Yeşilköy Havaalanı’ndan henüz kalkıyor. Yani ben tam bir saat boyunca İstanbul’da uçakta uyumuşum. Anlayacağınız İstanbul-İzmir arası mesafe THY sayesinde 45 dakika olmaktan çıktı.
Neyse konumuza döneyim. Önceki gün İzmir’den rahat rahat tam bir saatte İstanbul Yeşilköy Havaalanı’na ulaştım. Önce şunu belirteyim, Yeşilköy Havaalanı’na inmek demek, kesinlikle İstanbul’a gelmek demek değil. Yeşilköy’den Etiler’e sizce kaç saatte gelmiş olabilirim? Biz İzmirliler için bu durumu tahmin etmek, anlayabilmek son derece imkansız. O nedenle sizleri yormadan cevabı ben vereyim: Tam 3.5 saatte...
Şaka yapmıyorum. Tam 3.5 saat.
Yolda arabadan inip İzmir’e geri dönmeyi bile düşündüm. Fakat dönebileceğim hiçbir kavşak yoktu. Dönebilsem de fark etmeyecekti, çünkü havaalanına ulaşmam da aynı şekilde imkansızdı.
İzmir’den İstanbul’a 45 dakikada gelebiliyorsunuz. Ama evinize 3.5 saatte varabiliyorsunuz.
Durmaksızın yağan yağmur bir çok arabanın yolda kalmasına sebep olmuş, her tarafı su basmış. Anlayacağınız rezalet diz boyu...
İnsan hayatı, insanların zamanı bu kadar mı değersiz bu şehirde?
Pakistan ve Pakistan halkı değeri yok mu İstanbul halkının?
Pakistan’ın asrın sel felaketine maruz kaldığını ve ülkenin 5’te birini sular altında bırakan olayın büyük bir dram yaşattığını sık sık dile getiren ve Pakistan ziyaretleri gerçekleştiren Başbakan Erdoğan ve İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bölgeye gönderilmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin koordinatörlüğünde ilçe belediyeleri ile birlikte 1 milyon 270 bin lira nakit para ve 7 TIR’lık yardım malzemesi sağladılar.
Merak ettim de İstanbul ve Türkiye’nin sel baskınına uğrayan şehirleri için bir şey düşünen var mı?