HABERTÜRK

İşsizliğin çozumu Kılıçdaroğlu muydu?


05 Haziran 2010


Üç gündür bütün yayın organları İsrail'in yardım gemilerine düzenlemiş olduğu hain saldırıya kilitlenmiş durumda.
CHP Kurultayı'nın coşkusu sürerken bir an da gündem değişti ve gözler Gazze'ye giden yardım gemilerine yöneldi. İsrail'in gemilere düzenlemiş olduğu saldırı gündem değişikliği için şansız bir bahane olsa da, iktidar partisine beklediği zemini sürpriz bir şekilde vermiş oldu.
Çünkü hepimizin bildiği ve de artık alıştığı ortak bir nokta var ki o da iktidar partisinin istediği an gündem değiştirebilme yeteneğidir. CHP'nin çiçeği burnunda Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay zaferini doya doya yaşarken CHP saflarında medyada gündeme gelemeyen, ağırlık kazanamayan olaylar yaşanmaya devam ediyor.
Örneğin; Genel Başkan Kılıçdaroğlu maden kazası nedeniyle Zonguldak'a yaptığı ziyaret esnasında, iktidara ekonominin yumuşak karnı işsizlikten vurmuş, Başbakan da hemen tepki vermişti. Kılıçdaroğlu bu açıklamaları yaparken aynı anda Başbakan partisinin grup toplantısında, Hükümet olarak işsizlikle mücadeleye hazırlandıklarını duyuruyordu. İktidarda geçirdikleri 8 yıl boyunca demek ki hep bu anı beklemişler...

Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı olacak, hükümet işsizliğe çözüm bulacak! Hem öyle iddialılar ki işsizlik üç ay içinde yüzde 10'a inecekmiş. Başbakan'ın bu ani "İşsizliğe çözüm" buluşunu Hazineden öSorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ertesi gün İstanbul'da TUSİAD ve Koç Üniversitesi Ekonomik Araştırma Formu tarafından düzenlenen konferansta açıklama gereği duymuş. Babacan;

"Ulusal istihdam stratejisi belgesi üzerinde çalışıyoruz. Haziran ayındaki Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında bu belgenin son taslağını ele alacağız" demiş ve "Haziran sonu en geç Temmuz ayı gibi bu belgeyi açıklamak istiyoruz" demiş. Tabi bu açıklamalar karşısında iş dünyası kadar ben de şaşkınım. Madem çözüm bu kadar kolaydı, neden yaklaşık 8 yıldır işsiz vatandaş sayısının 14 milyona çıkması seyredildi? Ne sihirdir, ne keramet, kimdedir marifet...?